Hlavní obsah

Půltunový zvon ze světoznámého zvonařství spatří světlo světa za pár dnů

Téměř pět se kilogramů vážící zvon Panny Marie Vítězné vzniká v těchto dnech ve světoznámé umělecké zvonařské dílně paní Leticie Dytrychové v Brodku u Přerova. Jde o největší zvon unikátní zvonohry pro kapli smíření sv. Jana Pavla II.

Nové zvony pro LoučkuVideo: Aleš Fuksa, Novinky

Článek

V současné době je zvon ve speciální hliněné formě a zvonaři čekají, až v jámě vychladne a oni ho budou moci po sedmi dnech v průběhu příštího týdne ukázat ve své pravé kráse. „Zvon je hudební nástroj. Nejde o sochu. Snažíme se při pozvolném snižování teploty v licí jámě o to, aby nedošlo ke smrštění odlitku zvonu,“ poznamenala Dytrychová.

Foto: Aleš Fuksa

Zvony do zvonohry v Loučce na Zlínsku vznikají v uměleckém zvonařství v Brodku u Přerova.

Forma je vytvořena z jílové hlíny a dalších příměsí. Několik dnů před litím je vypalována a sušena. „Před uložením do licí jámy jsme ji potřebovali nahřát na zhruba padesát stupňů, aby se z ní vytratila vlhkost,“ přiblížila Leticie Dytrychová.

Poté pracovníci uměleckého zvonařství obě části formy spojili, uložili do jámy a zalili žhavou slitinou, která měla 1140 stupňů Celsia.

V tomto týdnu odlévaný zvon je největším z celé zvonohry vznikající pro farnost v Loučce na Zlínsku, kde bude umístěna do kaple sv. Jana Pavla II. „V kapli smíření bude unikátní a největší zvonohra ve střední Evropě. Celá stavba je ve všech směrem natolik jedinečná, že se o ni začíná hovořit jako o ,perle Valašska‘. Obsahuje čtyřicet zvonů a každý má svého patrona,“ poznamenal Josef Kořenek.

Do Kutné Hory se vrátily několikatunové svatobarborské zvony, opravovaly se po pěti stech letech

Domácí

„Bude to opravdu největší zvonohra v dějinách republiky, celkem tři a půl oktávy. Je to velká zodpovědnost vytvořit něco, co tady po nás zůstane několik století a bude těšit budoucí generace,“ doplnila Dytrychová. Připomíná, že výroba zvonu, který je součástí zvonohry na střeše kaple, je v porovnání s výrobou kostelních zvonů specifická. „Tento nese jméno Panna Maria, je to výchozí základní tón A1. Na všechny zvony, které jsou součástí zvonkohry, jsou kladeny daleko vyšší nároky, co se týká alikvotních tónů. Je to daleko náročnější práce,“ doplnila zvonařka. Příprava na jeho výrobu trvala podle ní 2,5 měsíce a samotná výroba zabrala zhruba tři měsíce.

Největší zvon daroval hlavní donátor kaple smíření Tomáš Chrenek s rodinou. „Jeho hlavním přáním a poselstvím je, aby zvony zvonily do světa, který bude žít v míru a lásce,“ řekl Kořenek.

Foto: Aleš Fuksa

Největší zvon ze zvonohry bude vážit téměř pět set kilogramů.

Zvony budou ve zvonohře upevněny stacionárně. „Uvnitř mají elektromagnetické kladívko, které se pohne vždy, kdy má.

Pětice zvonů zabavených za války nacisty se vrátí zpět do Slezska

Domácí

Výběr článků

Načítám