Hlavní obsah

Půl roku stavba, půl roku ladění a příští rok se rozezní svatovítské varhany

4:28
4:28

Poslechněte si tento článek

Praha

Na Hradčanské náměstí v Praze včera odpoledne přijel už třetí kamion z katalánského města El Papiol, kde ve varhanářské dílně Gerharda Grenzinga několik let vznikaly varhany pro katedrálu svatého Víta. Příjezd kamionu i to, jak se katedrála na složení 45 tun těžkého nástroje chystá, zachytily Novinky na kameru.

Půl roku stavba, půl roku ladění a příští rok se rozezní svatovítské varhanyVideo: Michaela Bartošová, Novinky

Článek

Španělští dělníci opatrně vykládají na vozíky píšťaly budoucích varhan - celkově jich bude šest tisíc - a vozí je do katedrály. Tam už nad vchodem, kde bude nástroj umístěn, vyrostlo obrovské lešení a výtah, na kterém budou píšťaly dopravovány na kůr.

Samotná stavba začne ve středu a podle organologa pražského arcibiskupství Štěpána Svobody bude trvat do konce července. Od srpna do prosince pak budou varhaníci nástroj ladit.

„Trvá to dlouho, protože každou z šesti tisíc píšťal budeme muset vzít několikrát do ruky. A navíc to budeme dělat jen od uzavření katedrály do půlnoci. Protože ticho je základní předpoklad, aby intonéři nástroj správně naladili,“ poznamenal Svoboda.

Foto: Jan Handrejch, Novinky

Komponenty nových varhany naváželi dělníci do katedrály sv. Víta.

Varhany by měly být zcela hotové a odzkoušené příští jaro. Slavnostní inaugurace a mše, kdy nový nástroj doprovodí Česká filharmonie, je v plánu na svátek svatého Víta 15. června 2026.

Nový nástroj bude mít čtyři manuály s pedálem a 96 rejstříků. Nejmenší píšťala bude měřit pouhých sedm milimetrů, naopak nejdelší přesáhne délku sedmi metrů. Nahradí starší varhany, které mají tři manuály a 58 rejstříků. Ty v roce 1930 dokončil kutnohorský varhanář Josef Melzer, ale pro tak velkou katedrálu byly slabé.

Sestaví je jako lego

Španělská firma byly vybrána, protože jako jedna z mála dokázala vyrobit varhany ve své dílně a pak je bez většího omezení v katedrále namontovat.

„Všechny součásti jsme nejprve vyrobili a otestovali u nás ve Španělsku, teď je přepravujeme jako obrovskou skládačku a znovu sestavíme přímo v srdci katedrály,“ uvedl zástupce varhanářské dílny Ulrich Frank.

Předseda správní rady Nadačního fondu Svatovítské varhany Vojtěch Mátl si cení toho, že na stavbu varhan nešly žádné dotace, ale pouze peníze od desítek tisíc lidí a firem. „Milion nám poslal pán, který bydlí na Kladně v paneláku. Lidé rušili stavební spoření, aby mohli přispět. Jedna babička přinesla starožitnou minci, že víc nemá, abychom ji prodali,“ řekl Mátl.

Do završení celého projektu podle něj zbývá vybrat posledních 2,5 milionu korun, které pomohou doplatit instalaci a potřebná měření. Doposud se sešlo více než 106 milionů korun.

Foto: Jan Handrejch, Novinky

Katedrála zůstává návštěvníkům po dobu prací stále otevřená.

Velká část peněz byla vybrána díky tomu, že si lidé mohli adoptovat jednotlivé píšťaly. Nejmenší stála dva tisíce a největší 300 tisíc korun. Podle Mátla je ještě několik set píšťal volných. Dalších 25 milionů přispěla Škoda Auto, která financovala design varhan a jejich osvětlení.

Projekt trval více než deset let. Zdržela ho řada komplikací. Jako problematické se například ukázalo, že na rozdíl od katedrál jinde v Evropě je svatý Vít postaven z pískovce, který je drsnější než mramor nebo štuk.

„A měření ukázalo, že pískovec brzdí zvuk varhan, a proto se musel celý projekt překreslit a varhany se měly zvednout, aby zvuk mohl běžet po hladkých oknech,“ poznamenal Mátl. Ale v tom byl také problém, protože poté by zakryly obří vitrážovou růžici. A to nebylo možné. Projektanti proto museli najít kompromis.

Další potíž a zdržení nastalo kvůli tomu, že se váha nástroje postupně navýšila na 45 tun. A proto se kůr musel vyztužit výdřevou. Nesnadné bylo i splnit přísné předpisy, které se po požáru v pařížské katedrále Notre Dame ještě zpřísnily. Podle Mátla je ale vše už na dobré cestě a příští rok se varhany poprvé rozezní a zaplní celý prostor katedrály hudbou.

Foto: svatovitskevarhany.com

Vizualizace podoby nových varhan

Výběr článků

Načítám