Článek
Marvanová totiž podle zjištění Práva coby advokátka předtím externě pracovala pro silničáře a faktury jí podepisovala právě Pošvářová.
Ta na Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) působila až do letošního ledna jako šéfka úseku kontroly kvality a Marvanová tomuto úseku za poradenské služby vyfakturovala během loňského roku téměř 300 tisíc korun.
Právu to potvrdila mluvčí ŘSD Nina Ledvinová s tím, že Marvanová pro zmíněný úsek pracovala pouze v době, kdy mu šéfovala Pošvářová. „Celkem bylo takto fakturováno 266 805 korun a příslušné faktury podepisovala paní Pošvářová,“ uvedla Ledvinová.
Zároveň dodala, že po odvolání Pošvářové už ŘSD služby současné náměstkyně justičního resortu nevyužívá.
Jen krátce po nástupu Marvanové do úřadu si obě ženy role prohodily a Pošvářová tak od začátku března působí jako její oficiální poradkyně na ministerstvu. Právo už dříve informovalo o tom, že coby soudní znalkyně tam má pomáhat s přípravou zákona o znalcích, tlumočnících a překladatelích.
„Odměna za tuto poradenskou činnost je stanovena dle počtu odpracovaných hodin, přičemž odměna za jednu odpracovanou hodinu činí 550 korun,“ řekl k tomu mluvčí ministerstva Miroslav Konvalina. Podle něj má Pošvářová smlouvu do konce letošního roku.
„Žádný obchod“
Někdejší manažerka ŘSD Právu řekla, že v souvislosti se zákonem o soudních znalcích pracuje pro ministerstvo zejména na zpracování množství připomínek, které k původnímu legislativnímu návrhu měly ostatní resorty.
„Pracujeme na nové koncepci, je třeba zapojit komory znalců a zároveň posílit jejich kvalifikaci, ale také odměňování,“ konstatovala Pošvářová.
Že by s Marvanovou šlo o určitý „výměnný obchod“, Pošvářová důrazně odmítla. „Nejde o žádnou sesterskou výpomoc, je to profesionální práce,“ uvedla někdejší manažerka ŘSD. Zároveň vysvětlila, že Marvanovou u silničářů angažovala kvůli jejím zkušenostem z advokátní praxe.
„Pracovala na nových obchodních podmínkách a definicích parametrů pro dodavatele zakázek a také na přípravě tendru na nový systém hospodaření s majetkem. Snažili jsme se využít jejích zkušeností, aby stát nebyl ve sporech s dodavateli tak bezzubý, jak se to ukazuje třeba na příkladu dálnice D 47,“ poznamenala Pošvářová. Dodala, že Marvanová pro ni pracovala za sazbu 1000 korun na hodinu.
Za odvedenou prací si stojí
Sama Marvanová uvedla, že za odvedenou prací si stojí. „Ředitelství silnic a dálnic to ušetřilo značné peníze a množství té práce ani neodpovídalo odměně. Má zásada je, že práci pro stát jsem připravena podhodnotit,“ uvedla Marvanová.
S Pošvářovou se podle svých slov seznámila v roce 2011 při přípravě protikorupční strategie poradního sboru vlády NERV.
„Byla autorkou kapitoly týkající se soudních znalců,“ vysvětlila Marvanová a dodala, že Pošvářová nyní v této oblasti na ministerstvu radí proto, že úřad pro to nemá dost vlastních odborníků. „Jsou tu na to tři lidi a jde přitom o naprosto zásadní oblast, která ovlivňuje veškeré soudní spory, ale i obchodní transakce,“ vysvětlila Marvanová.