Článek
Ptačí chřipce dosud v České republice podléhají pouze labutě. Všechna uhynutí kvůli viru H5 byla zatím hlášena z Jihočeského kraje. Nebezpečnou variantu viru s označením H5N1 potvrdila britská referenční laboratoř ve Weybridge zatím pouze u první nakažené labutě, která byla nalezena předminulé pondělí u Hluboké nad Vltavou.
Národní referenční laboratoř ve Státním veterinárním ústavu Praha potvrdila u všech ostatních obětí ptačí chřipky přítomnost viru H5. Konečné potvrzení, zda labuť zahubil nebezpečný typ H5N1, podává vždy britská laboratoř.
Ochranné pásmo zasáhne do Rakouska
Od minulého týdne se v místech jednotlivých nálezů na jihu Čech uplatňují mimořádná veterinární opatření. Obce, které se nacházejí v tříkilometrovém ochranném pásmu i v desetikilometrovém pásmu dozoru, musejí sepsat všechna hospodářství s chovem drůbeže. K likvidaci uhynulých zvířat musejí mít tyto obce k dispozici kontejnery nebo nepropustné uzavíratelné nádoby.
Ve vymezených pásmech nesmějí chovatelé nechávat ptáky ve volném výběhu. Platí také zákaz přesunů drůbeže, vajec, podestýlky a krmiva a omezení vstupu lidí do drůbežáren, přes dezinfekční rohože je omezen i vjezd automobilů do areálů chovů. Minimální doba pro mimořádná opatření je 21 dní.
Podle ředitele Jihočeské veterinární správy Františka Kouby zasáhne část ochranného tříkilometrového pásma i na území sousedního Rakouska. "Nyní se teprve bude generovat počet obcí a počet chovů," uvedl Kouba. Pásmo také překrývá Chráněnou krajinnou oblast Třeboňsko.
Pod dozorem se ocitne šest drůbežářských chovů
Mimořádná veterinární opatření podle Kouby dotknou šesti chovů, která spadají do tříkilometrového pásma nebo jsou na jeho rozhraní. "Nainstalované dezinfekce všichni mají. Je tam jedna bažantnice a jsou tam také chovy kachen březňaček. To bude možná trochu problém, to budeme muset hlídat víc," dodal Kouba.