Článek
"Zvířata jsou nakažená, ale ne mrtvá. Nákaza byla zjištěna v rámci monitoringu v okolí Tisové," řekl Duben.
Zdrojem nákazy není tentokrát podestýlka, protože brojleři žádnou neměli. Podle Dubna může být v okolí zdroj nákazy, z něhož se vir šíří.
"Je možné, že nákaza je někde v okolním prostředí. Byla mírná zima a vir mohl přežít například někde ve stohu slámy nebo v trusu uhynulých divokých ptáků," uvedl Duben.
Vstup do obce hlídají policisté, kteří pouštějí jen místní obyvatele. Na Orlickoústecko se také vracejí olomoučtí záchranáři, kteří již zasahovali v Tisové. Přijede rovněž zhruba osm desítek vojáků, kteří by měli vybudovat dezinfekční koridor.
Mapa oblasti, kde veterináři vytyčili ochranné tříkilometrové a desetikilometrové pásmo. Kliknutím na mapu ji zvětšíte.
Bezpečnostní rada Pardubického kraje dopoledne potvrdila, že brojleři mají vir H5 s nebezpečným kmenem N1. "Ředitel krajské veterinární správy na radě oznámil, že zhruba v 9:45 dostal zprávu, že se jedná o vir H5N1," řekla Novinkám mluvčí Pardubického kraje Kateřina Nohavová.
Nořín čeká to, co Tisovou
Veterináři a vojáci začnou drůbež na farmě vybíjet ještě v noci. Smrt čeká i drůbež, kterou chovají lidé v obci. Kolem Obce se nyní stanoví desetikilometrové ochranné pásmo. Veterináři také zvažují, jestli nevybít i osm desítek papoušků, které má v obci místní chovatel. [celá zpráva]
"Neprodleně budou rozšířena mimořádná veterinární opatření, aby se zabránilo dalšímu šíření nákazy. V žádném případě není důvod k panice," uvedl ministr zemědělství Petr Gandalovič.
"Dojde k likvidaci celého chovu, stejně jako domácí drůbeže u drobnochovatelů v obci," doplnila Nohavová. Upozornila na to, že v desetikilometrovém pásmu jsou i tři obce z Královéhradeckého kraje.
V malé vísce byl během dopoledne klid, protože většina lidí byla v práci a o události tak nevěděla. Veterináři zatím doporučili lidem, kteří chovají drůbež, aby si výběhy přikryli pletivem.
První letošní výskyt ptačí chřipky byl oznámen 20. června, když uhynulo 1600 chovných krůt v Tisové. [celá zpráva] O den později bylo potvrzeno, že se nakazily na člověka přenosným virem H5N1. [celá zpráva] Všech 6000 krůt bylo vybito stejně jako 1000 kusů drůbeže u drobných chovatelů v obci. [celá zpráva]
Ptačí chřipka se objevila znovu i na Břeclavsku
Další případ ptačí chřipky se objevil i na Břeclavsku. Na vir uhynula labuť, kterou lidé našli na břehu Mlýnského rybníka Apollo. Zda jde o nákazu virem H5N1, musí potvrdit pražská laboratoř. Informaci potvrdil epizootolog Jan Čambala z Krajské veterinární správy v Brně.
"Nález nám ohlásili v pondělí, byli tam nějací rybáři a řekli, že na kraji v rákosí viděli uhynulou labuť. Informaci jsme předali veterinářům a ti si ji na místě převzali," řekl Právu vedoucí oboru životního prostředí břeclavské radnice Vilém Vyhnálek.
Rybník, sloužící také jako volní plocha k rekreačnímu koupání, je zatím volně přístupný, o případných omezeních rozhodnou veterináři. "Nevyhlašujeme žádný zákaz koupání, ani nic jiného. Jsme v tomto vázáni na rozhodnutí veterinářů. Ale ona se už stejně informace mezi lidmi šíří a zapracuje jakási panika," uvedl Vyhnálek. Další postup tak bude závislý na výsledku expertízy Národní referenční laboratoře Státního veterinárního ústavu v Praze.
Po loňských povodních se nejprve na hladině povodňové laguny u Kostic usadilo početné hejno labutí, z nichž několik kusů uhynulo. Čtyři uhynulé labutě putovaly do laboratoře a u dvou byl zjištěn smrtící virus H5N1. Desetikilometrové okolí obce si tehdy do sytosti užilo mimořádných opatření. Podruhé ovládly obavy z ptačí chřipky Břeclavsko v červenci, když na Prostředním rybníce, těsně sousedícím s místem posledního nálezu, objevili lidé umírající labuť a dva racky. Tehdy se ale ptačí chřipka nepotvrdila.