Článek
"Chválím nakupování léků. Jako lékař říkám, že čím větší očkovanost, tím méně bude nemocí," řekl v úterý rádiu Impuls Jan Rutsch z Centra cestovní medicíny.
V některých situacích se však chování lidí kvůli strachu z ptačí chřipky blíží hysterii. V centru Prahy je možné v ojedinělých případech potkat občany, kteří se před virem H5N1 chrání rouškami.
Veřejnost se v minulém týdnu snažil upokojit i novopečený náměstek ministerstva zdravotnictví David Rath, podle něhož se epidemie ptačí chřipky přeceňuje. "Je zde daleko větší riziko, že zemřeme při nehodě, nebo že nás skolí infarkt," řekl v pátek Rath. [celá zpráva]
Na ptačí chřipce vydělají i výrobci léků
Výnosným obchodem může být prodej léků proti chřipce i pro výrobce vakcín. "Hlavním cílem naší společnosti je uplatnit léky na trhu," řekl v úterý zástupce farmaceutické firmy Zentiva Václav Rejholc. "Humbuk kolem ptačí chřipky však nevyvolali výrobci léků," upozornil vzápětí.
Vakcínu proti ptačí chřipce vyvinuli i maďarští odborníci, z jejichž vynálezu hodlá těžit stát. Maďarsko očekává, že prodej vakcíny bude dobrým obchodem a zisk že si rozdělí rovným dílem stát a firma, která bude vakcínu vyrábět.
"Pokud propukne pandemie ptačí chřipky, dokážeme vyrobit značné množství vakcíny během několika týdnů," řekl maďarský ministr zdravotnictví Jenö Rácz.