Hlavní obsah

Psychologové nedoporučují dětem zakázat sociální sítě zákonem jako v Austrálii

4:00
4:00

Poslechněte si tento článek

Brno

Zákaz sociálních sítí dětem od 13 do 16 let s tím, že jen tak je lze ochránit před sexuálními narážkami, násilím či nenávistnými komentáři, není řešením. Shodují se na tom přední čeští psychologové. Nesouhlasí s postupem Austrálie, v níž začne už letos platit jako v první zemi světa zákaz sociálních sítí pro děti do 16 let.

Foto: SYRI

Ilustrační foto.

Článek

„Zákazy v oblasti digitálních technologií jsou málo efektivní a dokonce mohou dětem uškodit,“ řekla Novinkám psycholožka Adéla Švestková z Národního institutu SYRI, jehož úkolem je sledovat vývoj společnosti, poukazovat na problémy a navrhovat jejich řešení.

Problém je prý v tom, že dítě se zákazem není na negativní obsah připraveno, a až se ním setká, může jej to psychicky rozhodit. Odborníci z ČR dávají před zákazy přednost komunikaci.

Zákaz dítě nepřipraví na negativní obsah

Problém špatného vlivu sociálních sítí na děti řeší rodiče, učitelé a psychologové na celém světě. Austrálie k tématu zaujala tvrdý postoj. Od letoška zakáže všem dětem do 16 let přístup na sociální sítě. Zapovězeny jim budou hlavní platformy, tedy⁠⁠⁠ TikTok, Facebook, Instagram, síť X či Reddit.

Jejich provozovatelům budou smět soudy uložit pokutu až do 50 milionů australských dolarů (přes 770 milionů korun), pokud se zjistí, že nepodnikli kroky k tomu, aby zabránili dětem používat tyto služby. Firmy teď mají rok na to, aby přijaly příslušná opatření.

Australský senát schválil zákaz sociálních sítí pro mladší šestnácti let

Svět

Podle Švestkové, která působí na brněnské Masarykově univerzitě, je pravda, že děti, které mají od rodičů zakázány sociální sítě, skutečně méně často narážejí na znepokojivý obsah. „Zároveň mu ale podstatně hůř čelí, pokud se s ním setkají, protože s ním nemají zkušenosti. Navíc se pak zdráhají rodičům s nepříjemným zážitkem svěřit,“ uvedla.

Strategie zákazu je podle ní slepou uličkou. Rodič sociální sítě zakáže, a tím vše považuje za vyřešené. Více se o záležitost nestará. Když se pak ale dítě, pro něhož je lákavé zákaz porušit, setká s nenávistnými komentáři, nevyžádanými zprávami a fotografiemi se sexuálním obsahem nebo s žádostmi o zaslání takových fotek, je tím šokováno. Událost ani neumí zpracovat.

Komunikace místo zákazů

„Je lepší o rizicích mluvit, ne digitální technologie zakazovat. Zákazy vedou spíše ke snížení digitálních dovedností dospívajících než k omezení online rizika,“ uvedl psycholog David Šmahel ze SYRI, který se dopadu sociálních sítí na zdraví dětí dlouhodobě věnuje. Není pro zákaz sociálních sítí pro děti do 13 let a dává přednost otevřené komunikaci.

Tuzemští odborníci poukazují na to, že psychicky vyrovnané a o všech rizicích dobře informované dítě s funkčním sociálním zázemím dokáže bezpečně reagovat na závadné informace na sociálních sítích. Vyhne se jim prý samo i bez zákazu ze strany rodičů či státu.

„Pro dospívající dívky, které se intenzivně a kriticky soustředí na své tělo a vzhled, může být úleva, když budou méně vídat idealizované fotografie těl na Instagramu. K přijetí vlastního těla a odbourání nejistoty, zda odpovídá ideálu krásy, to ale nejspíš nijak nepomůže. Velmi pravděpodobně si takový obsah samy vyhledají,“ doplnil Šmahel. Podle něj je proto lepší dívkám vysvětlit, že všechny fotografie krásek ze sociálních sítí musí brát se značnou rezervou.

Fico má na Facebooku podezřele rekordní čísla

Evropa

Výběr článků

Načítám