Článek
Organizátorka konference na téma krize identity, poslankyně KDU-ČSL Romana Bělohlávková v úvodu řekla, že řada psychologů a psychiatrů její pozvání odmítla. „Říkali mi, že nemají sílu a někdy ani odvahu vystoupit,“ uvedla s tím, že společenská diskuse na toto téma je vyhrocená. „Problémy nevyřešíme, když se nebudeme ptát odborníků a těch, kteří si krizí identity prošli, kteří podstoupili tranzici, ať už šťastnou, nebo nešťastnou,“ uvedla Bělohlávková.
V prostorách Sněmovny promluvil Daniel Black, který prošel tranzicí na ženu, ale po šesti letech se rozhodl pro detranzici, tedy návrat k původnímu pohlaví. Kritizuje snadnost a rychlost, s jakou mu byla tranzice na ženu schválena v jeho nízkém věku.
K nevratným, chirurgickým změnám může dojít nejdříve v 18 letech, už v 16 letech nicméně Black absolvoval setkání se sexuoložkou. „Strávil jsem u ní půl hodiny a poté mi stanovila diagnózu. Začala proces, který poté vedl k tranzici,“ popsal Black. Sám nyní prosazuje zvýšení minimálního věku pro chirurgickou tranzici na 25 let.
Mění se hygienická pravidla. Školy mohou bobtnat a zavádět i unisex záchody
Sexuolog Vladislav Chvála a dětská klinická psycholožka Ludmila Trapková mluvili o tom, že s poruchami genderové identity se setkávají stále častěji ve své ordinaci, kde řeší rodinné problémy.
„Dříve jsme měli jeden, dva případy, někdy i žádný. Letos už jsme měli takových rodin jedenáct,“ popsal Chvála. Ze 74 případů, které ve své ordinaci řešili, se jednalo ze 79 procent o případný přechod z ženy na muže, jen ve 21 procentech o možnou změnu z muže na ženu. Dnes platí, že pro úřední změnu pohlaví je povinná kastrace, tuto část občanského zákoníku nicméně letos v dubnu Ústavní soud zrušil s platností od poloviny roku 2025.
Podle Chvály může v konkrétních případech změna pohlaví pomoci, ale zároveň položil řečnické otázky, nakolik k tématu transgenderu přispívá přesexualizovaná společnost, která působí už na malé děti, nebo ztráta vztahu s rodiči.
Transgender komunita neuspěla. Nevratné poškození vyšlo v češtině
Zazněl také příspěvek sportovního lékaře Jiřího Dostála, který promluvil o tématu mužů, kteří prošli tranzicí, stali se ženami a nyní chtějí soutěžit v ženských disciplínách. „Musíme oddělit ideologii a medicínu založenou na důkazech. Po počátečním tlaku na inkluzi se přechází k racionálnímu náhledu,“ uvedl Dostál. „Kategorie mužů a žen vznikly na přelomu 19. a 20. století primárně jako ochrana žen, aby byla zajištěna férovost a ženy mohly vyhrát,“ dodal lékař.
„Sportovec, který prošel mužskou pubertou, nemůže závodit v ženské kategorii. Toto je dnes pro vrcholový sport buď vyřešeno, nebo je to v poslední fázi řešení,“ uvedl Dostál.
Sportovní svazy podle něj postupně přecházejí od inkluze k férovosti a dodržují zmíněné pravidlo. Podle Dostála se u sportovců nelze dívat pouze na hladinu testosteronu, během puberty muži získávají výhodu ve výkonnosti, kterou neztrácejí ani při následném snížení množství testosteronu.
„Není to transfobní názor, mnoho z nás lékařů je velmi liberálních. Diskuse je o tom, zda budeme chránit transgender sportovce, nebo právo žen na férový přístup,“ uzavřel Dostál.