Hlavní obsah

Psycholog: Ohleduplnost s petardami je namístě nejen kvůli těm, co zažili útok na fakultě či bomby ve válce

10:23
10:23

Poslechněte si tento článek

Letošní advent je pro rodiny, které loni při střelbě na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy přišly o blízké, velmi náročný. Krizový psycholog Štěpán Vymětal radí lidem ohleduplnost a respekt k druhým. A to i při silvestrovských oslavách. Loňská tragédie podle něj přiměla společnost k posilování psychické odolnosti a větší péči o její zdraví.

Foto: Stanislava Benešová, Novinky

Pieta za oběti střelby na fakultě

Článek

Může připomínání ročního výročí lidem, hlavně pozůstalým, znovu otevřít traumata? Jak s nimi pracovat?

První výročí ztráty blízké osoby bývá mnohdy psychicky náročné. Pro rodiny pozůstalých, ale i pro některé zraněné či nezraněné přeživší je to velmi zátěžové období. Je normální, že v té době prožíváme různé emoce – zlost, bolest nad ztrátou i naději, že postupně bude docházet ke zlepšení. To se může týkat psychické bolesti, obnovení pocitu bezpečí či dodání smyslu ztráty blízkého člověka.

Uzavírá se nám bolestivý rok, kterým jsme museli procházet bez milované osoby. V případě hromadných neštěstí navíc rodinám při výročí narušuje soukromé truchlení zvýšená pozornost médií a veřejnosti.

Některým lidem více vyhovuje výročí prožívat v soukromí rodiny či o samotě, někoho podpoří rozhovor na lince důvěry, někteří lidé jsou rádi, když mohou své blízké a jejich odkaz připomínat i ve veřejném prostoru. Lidem pomáhá citlivý přístup, někomu soukromé, někomu komunitní rituály. Pomáhá citlivé vyjádření uznání ztráty i soudržnosti.

Fakulta zvýšila bezpečnost kvůli výročí tragické střelby

Domácí

Podle informací pracovníků Karlovy univerzity, kteří jsou v kontaktu s pozůstalými, je přáním blízkých a rodin, aby bylo respektováno jejich soukromí, připomínky události byly citlivé, skromné a bez politické účasti. To je zásadní.

Někteří lidé mají v souvislosti s výročím tragédie potřebu pomoci. Nadační fond Univerzity Karlovy zřídil tři podfondy, na které můžeme přispět na programy k posílení odolnosti studentů a učitelů univerzity či na podporu znevýhodněných studentů.

Foto: Archiv Štěpána Vymětala, Novinky

Psycholog ministerstva vnitra Štěpán Vymětal

Je dobré takové výročí vůbec připomínat? Jiné tragédie – třeba v nemocnici v Uherském Brodu – se nepřipomínají.

Záleží na načasování. Rodiny a komunity si výročí tragédií obvykle připomínají, byť mnohdy v soukromí a neveřejně. Roční připomínky proběhly i po neštěstí, které uvádíte, byť diskrétnější formou. První výročí bývá nejtěžší. Připomínka může zvyšovat ve společnosti empatii, citlivost i ochotu pomáhat druhým.

Ve Sněmovně spěje k závěru vyšetřovací komise, která řešila střelbu na fakultě. Je pro pozůstalé důležité, že se tím ještě někdo zabývá a přináší další pohled?

Ohledně vyšetřovací komise byly potřeby pozůstalých rozdílné. Mnoho rodin se samo vyjádřilo, že si její ustanovení nepřeje, pro jiné to bylo naopak velmi důležité. Souvisí to s rozdílnými potřebami dotčených a také s jejich rozdílným načasováním. Není na to jediná odpověď.

Je normální, že mnoho lidí potřebuje mít informace, chce je mít ověřeny a napomáhá to jejich vyrovnávání se se ztrátou. Důležité je však zachování důstojnosti, citlivého přístupu a diskrétnosti ve vztahu k rodinám ze strany členů vyšetřovací komise i médií.

Ohňostroje a jejich zvukový projev mohou zhoršovat pohodu a prožívání mnoha lidí.

Dva týdny před Vánoci policie evakuovala jednu z fakult Západočeské univerzity kvůli podezření na střelbu. Později se ukázalo, že šlo o vtip dvou studentů. Co k tomu lidi vede? Zvlášť v době blížícího se výročí.

Může za tím být neznalost, hloupý vtip, zlý úmysl. Nemám bližší informace o vinících a pozadí události, proto nemohu odhadovat jejich motivaci. V každém případě jde u takových incidentů o velmi zatěžující momenty pro pozůstalé, přeživší i další lidi, kteří byli útokem na filozofické fakultě přímo, nebo zprostředkovaně dotčeni.

Policie obvinila muže, který si vymyslel člověka se zbraní u právnické fakulty

Krimi

Jak důležité je pro psychiku lidí vidět, že se tato podezření nepodceňují?

To, že se podobné incidenty rychle řeší a nepodceňují se, nám ukazuje na fungování bezpečnostního systému a přispívá to v důsledku ke zlepšení pocitu bezpečí lidí. Důležitým předpokladem je ale také bdělost a vnímavost na straně občanů, kteří si možného rizika všimnou a nebojí se jej nahlásit. I když jde o planý poplach, z hlediska prevence je důležité takovou všímavost lidí ocenit.

Změnila loňská událost společnost? Třeba v tom, že se klade větší důraz na duševní pohodu?

Ano, velmi výrazně. Psychická odolnost a zdraví jsou klíčovým odkazem. Například Karlova univerzita založila půl roku po neštěstí Centrum resilience, které se zaměřuje na posílení jednotlivců i akademické komunity. Jde o komplexní přístup. Velký důraz je kladen právě na lidskou odolnost a její posilování a tím i na zvládání bezpečnostních výzev.

Prakticky to může spočívat ve zmírňování psychických dopadů události na jednotlivce a komunitu nebo v posílení služeb podpory psychického zdraví studujících. Další oblastí je vzdělávání, např. v kurzech první pomoci, psychosociální podpory či zvládání konfliktů. Mnoho škol i dalších institucí se zaměřilo na cvičení krizových situací, vzdělávání personálu, a začaly rozvíjet programy na podporu odolnosti a duševního zdraví.

Ztrátou dcery pro ni skončil svět, pokusila se o sebevraždu. Teď hledá pravdu o střelbě na fakultě

Krimi

Angažuje se v tom i ministerstvo?

V rámci resortu vnitra se teď klade důraz na krizovou připravenost občanů, všímavost a pozornost.

V reakci na neštěstí na filozofické fakultě vznikla kampaň „Zavolej mi pomoc“, jejímž cílem je zvýšit pozornost lidí k dění v bezprostředním okolí, podpořit jejich aktivní jednání v konfliktních situacích a rozptýlit pochybnosti o zavolání pomoci druhým. Nejen těm, kteří čelí násilí, ale zprostředkovat ji i lidem, kteří mají psychické problémy.

V souvislosti s letošními povodněmi vznikl koncept sdílené bezpečnosti a dobře se hodí i na násilné incidenty. Stojí na předpokladu, že občané nejsou jen pasivními příjemci pomoci, ale aktivními partnery při zajišťování společné bezpečnosti. Úkolem státu je občany naučit rozpoznávat rizika, reagovat na varování a zvládat mimořádné události.

Čekají nás silvestrovské oslavy s ohňostroji, petardami. Některé obce od nich ustupují, řetězce omezují prodej. I tak někteří lidé pyrotechniku nepochybně využijí. Jak toto období přečkat bez paniky?

Panika je často zveličovaný jev. Ohňostroje a jejich zvukový projev ale mohou zhoršovat pohodu a prožívání mnoha lidí. Ohleduplnost je určitě namístě. Netýká se to jen lidí, kteří zažili útok střelnou zbraní na filozofické fakultě či jinde, ale i těch, kteří zažili bombové útoky ve válce. Současně podporují omezení ohňostrojů a petard i lidé, kteří mají psy či jiná domácí zvířata, těch je také v naší zemi velké množství.

Anketa

Používáte zábavní pyrotechniku?
Ano, často
4,1 %
Ano, ale jen výjimečně
14,9 %
Ne
81 %
Celkem hlasovalo 1963 čtenářů.

Se zavedením postupných opatření pomáhali i experti z Norska, kteří mají zkušenost s vývojem po útoku Anderse Breivika. Jaké poučení se podařilo přenést na české prostředí?

Spolupracujeme i s odborníky, kteří měli zkušenosti s řešením následků střelby ve školách či hromadných útoků v jiných zemích, třeba Německu, Dánsku, Izraeli nebo Belgii. Jejich vhled je pro naše kroky velmi přínosný.

Převážně jde o systémová a dílčí doporučení, ale i to, čemu se vyhnout a co se kolegům neosvědčilo. Jedním z doporučení je nedávat v médiích pozornost a prostor pachateli, neuvádět jeho jméno a příběh, snižovat tím riziko nápodoby.

Obecně je důležitá vnímavost a respekt ke zranitelným skupinám. Respekt k jejich různým způsobům vyrovnávání se se ztrátou i individuálním potřebám, které se pro různé lidi vynořují v různém čase. Zásadní je také podpora soudržnosti, aktivity dotčených skupin a komunit, dostupnost služeb pro podporu duševního zdraví a jejich destigmatizace, zapojení vhodných rituálů nebo třeba vznik center odolnosti.

Co říkáte na výtky některých pozůstalých, kterým prý chyběla v prvních dnech krizová psychologická pomoc ze strany fakulty či ministerstva vnitra? Někteří popisují, jak museli objíždět nemocnice, aby se po 48 hodinách dozvěděli, že jejich dítě nežije, a nesou si to s sebou.

Povaha události a její rozsah bohužel nevylučují, že se k některým lidem bezprostřední psychosociální pomoc nedostala hned.

V budově bylo v době útoku 750 lidí, další stovky byly v okolí. Kolem tisíce lidí volalo na tísňové linky. Mít ověřené informace o množství pohřešovaných vyžadovalo čas. Bohužel nebyl k dispozici jednotný komunikační systém a možnost sdílení evidencí lidí a lidé, kteří hledali blízké, museli objíždět nemocnice. Muselo to být pro ně extrémně náročné, je mi to líto.

Také mohl být problém v tom, že někteří pacienti nemohli být hned identifikováni. Myslím, že je to spíš o zlepšení přenosu informací a koordinace než o zlepšení postupů psychologů IZS nebo fakulty. Zkušenost těchto rodin pozůstalých je důležitá. Musíme je vyslechnout, respektovat a snažit se zlepšovat služby první psychické pomoci, krizové intervence a koordinace informací.

První psychická pomoc byla poskytována v evakuačním centru stovkám lidí bezprostředně po neštěstí. V prvních dvou měsících došlo k 6500 intervencím.

Psychologická podpora

Pro podporu odolnosti a duševního zdraví lze využít rady na www.opatruj.se.

Mobilní aplikace První psychická pomoc může posloužit těm, kteří chtějí pomoci druhým, a aplikace Pohov! je určená nejen pro členy uniformovaných složek k posilování odolnosti a zvládání psychické zátěže.

Linka první psychické pomoci: 116 123 (v prosinci dostupná nonstop jen ve všední dny, od 1. 1. 2025 bude provoz opět nepřetržitý).

Muž vyhrožoval v budově filozofické fakulty v Praze střelbou

Hlavní město Praha

Výběr článků

Načítám