Článek
Na demonstracích zaznívá požadavek na demisi vlády a ustavení dočasného kabinetu složeného z odborníků.
Lidé v Praze se po sedmé hodině vydali na pochod k budově České televize, policie zastavila dopravu na magistrále směrem na Nuselský most. Ulicí se hrnul více než tisícihlavý dav a skandoval heslo "Demisi, demisi!".
Krátce před 20. hodinou se demonstranti dostali ke stanici metra Pražského povstání a zvolna opouštěli magistrálu. Přihlížející v oknech okolních domů, které lemují ulici 5. května, lidé z davu vyzývali, aby se k nim přidali.
Podle zpravodaje Novinek byli v průvodu především mladí lidé. Lidé k ČT mířili proto, že jim vadilo, že o jejich demonstraci neinformuje. Během průvodu na jednoho z reportérů ČT pokřikovali "Hanba!"
"Česká televize celou akci zpravodajsky pokrývala. Zaznamenala ji v Událostech i následně na kanálu ČT24. O formě pokrytí rozhoduje šéfredaktor zpravodajství a jeho lidé," uvedla mluvčíČT Michaela Fričová.
Demonstrace před budovou ČT
Kolem osmé hodiny dav dorazil k budově České televize, pořadatelé lidi vyzvali, aby zastavili. Lidé ale jdou dál, chtějí se dostat k budově zpravodajství. Dožadují se živého vstupu do vysílání. Na místě skandují "Veřejnoprávní lůza" a "Kdo vás platí". Na redaktora Karla Rožánka, který na sobě měl tmavý kabát, volali, že "ten kabát má z ostudy". Ozvaly se i výkřiky "Jaká vláda, taková televize!"
Následně se chtěli dostat dovnitř do budovy s povely "Pusťte nás dovnitř!"
Na vrátnici budovy před devátou hodinou přišel šéf zpravodajství Zdeněk Šámal a diskutoval s policistou. Demonstranti chtějí přímý vstup do vysílání. Tvrdili, že jinak budou před budovou nocovat. Kolem půl desáté se ale začali rozcházet a organizátoři vyzývali k účastí na páteční akci.
"Situaci monitorujeme, v záloze máme veškeré jednotky, a pokud by se stalo něco vážného, jsme připraveni," řekl Novinkám mluvčí pražské policie Jan Daněk. O tom, že jsou policisté ve střehu, svědčí to, že když se před budovou zpravodajství strhla drobná potyčka, okamžitě zasáhli.
Demonstraci osobní účastí na Václavském náměstí podpořil režisér Jiří Krejčík. V projevu zavzpomínal i na listopad 1989. "Zbavte se strachu," burcoval lidi. Krejčík kritizoval i Českou televizi.
Kontroverzní pražský taxikář Zdeněk Ponert vyzýval z upraveného automobilu protestující k pochodu na Kavčí Hory před sídlo České televize. „Televize to bude muset odvysílat!“ hřímal Ponert.
Na náměstí vlála kromě české i slovenská vlajka. „Pryč, vládo,“ stálo na dalším transparentu. Na akci nechybí ani příznivci hnutí Anonymous.
Tisíce lidí v Brně
Lidé se sešli v i v dalších městech České republiky. Brněnské centrální náměstí Svobody zaplnili manifestující více než z poloviny, hrubým odhadem jich přišly čtyři tisíce. V úvodu zazněla česká i slovenská národní hymna, lidé zpívali.
„Naposledy jsem tak zaplněné tohle náměstí viděl před 23 lety,“ prohlásil do nadšeného potlesku i pokřiku člen národní rady pořádající Holešovské výzvy Vlastimil Růžička.
Největší potlesk zazněl při oznámení výzvy k odstoupení prezidenta republiky Václava Klause a také výzvy k zastavení církevních restitucí.
"Tady za pódiem jsou zdravotníci, kdyby se někomu z vás přitížilo...,“ oznamoval Zdeněk Blažek z brněnského národního centra Holešovské výzvy.
„Mně je na zvracení už dvacet let,“ odpověděl do obecného smíchu jeden z účastníků.
Při čtení jednotlivých bodů celé Holešovské výzvy lidé opakovaně křičeli „demisi!“ Na transparentech byly nápisy kritizující vládu, jeden z nich zněl: "Pusťte koryta, ať jí národ dosyta." Na závěr akce se podepisovala petice vyzývající vládu k demisi. Manifestace proběhla klidně, bez incidentů.
V Ostravě přišlo 1500 lidí
Na Masarykově náměstí v Ostravě se v 17 hodin sešlo zhruba 1500 s různými transparenty a českými vlajkami. Na bundách a kabátech měli lidé připnuté žluté placky s nápisy, že se stydí za tuto českou vládu.
„Stydíme se za to, kdo nám vládne. Už toho máme opravdu dost, stačí se podívat na ty státní zakázky a rozkrádání státu,“ svěřila se Právu jedna z demonstrujících žen Alžběta Lacká. Její kamarádka Pavlína Posládková dodala, že lidem vadí i vládní reformy. Od zdravotnické až po tu sociální. "Je to nehorázné, co vláda dělá,“ rozčilovala se.
Mluvčí ostravské městské policie Vladimíra Zychová Právu sdělila, že demonstrace byla řádně nahlášená: „Akorát měli lidé demonstrovat od 17 do 18 hodin na Masarykově náměstí v centru Ostravy a pak se rozejít. Nicméně stalo se to, že z náměstí se vydali k sídlu České televize a domáhali se vstupu dovnitř, jelikož byli naštvaní, že se demonstrace televize neúčastnila."
Možná až tisícovka lidí dorazila demonstrovat proti vládě na Masarykovo náměstí v Hradci Králové. Organizátoři nechali zahrát českou i slovenskou hymnu, připraveny byly stolky s protestními peticemi, lidé drželi v rukou transparenty s texty odsuzujícími vládu a prezidenta a mnozí drželi v rukou státní vlajky.
Demonstrovalo se i v Liberci, kde podle informací Novinek vtrhlo do budovy úřadu asi sto lidí.
Holešovská výzva |
---|
Iniciátoři Holešovské výzvy už dříve oznámili, že požadují demisi vlády a jmenování dočasné vlády odborníků, zahájení příprav spravedlivých demokratických voleb a uzákonění běžně použitelného referenda. Chtějí také zastavení církevních restitucí, penzijní, sociální, zdravotnické a školské reformy a odvolání podpisu na smlouvě ACTA, která podle nich zavádí cenzuru na internetu. Podle nich by měla být jmenována dočasná úřednická vláda a týden po jejím jmenování by měl odstoupit prezident Václav Klause pro ztrátu důvěry. |
zdroj: ČTK |
Anketa
Co skandovali demonstranti
Pusťte nás dovnitř - voláme ředitele
Přímý vstup
Ředitel se bojí
Jaká vláda, taková televize
Veřejnoprávní lůza, kdo vás platí
Demisi, demisi