Článek
Na demonstracích zaznívá požadavek na demisi vlády a ustavení dočasného kabinetu složeného z odborníků.
Lidé v Praze se po sedmé hodině vydali na pochod k budově České televize, policie zastavila dopravu na magistrále směrem na Nuselský most. Ulicí se hrnul více než tisícihlavý dav a skandoval heslo "Demisi, demisi!".

Demonstranti před Českou televizí
Krátce před 20. hodinou se demonstranti dostali ke stanici metra Pražského povstání a zvolna opouštěli magistrálu. Přihlížející v oknech okolních domů, které lemují ulici 5. května, lidé z davu vyzývali, aby se k nim přidali.
Podle zpravodaje Novinek byli v průvodu především mladí lidé. Lidé k ČT mířili proto, že jim vadilo, že o jejich demonstraci neinformuje. Během průvodu na jednoho z reportérů ČT pokřikovali "Hanba!"
"Česká televize celou akci zpravodajsky pokrývala. Zaznamenala ji v Událostech i následně na kanálu ČT24. O formě pokrytí rozhoduje šéfredaktor zpravodajství a jeho lidé," uvedla mluvčíČT Michaela Fričová.

Demonstrace na Václavském náměstí
Demonstrace před budovou ČT
Kolem osmé hodiny dav dorazil k budově České televize, pořadatelé lidi vyzvali, aby zastavili. Lidé ale jdou dál, chtějí se dostat k budově zpravodajství. Dožadují se živého vstupu do vysílání. Na místě skandují "Veřejnoprávní lůza" a "Kdo vás platí". Na redaktora Karla Rožánka, který na sobě měl tmavý kabát, volali, že "ten kabát má z ostudy". Ozvaly se i výkřiky "Jaká vláda, taková televize!"

Policie u vchodu do České televize
Následně se chtěli dostat dovnitř do budovy s povely "Pusťte nás dovnitř!"
Na vrátnici budovy před devátou hodinou přišel šéf zpravodajství Zdeněk Šámal a diskutoval s policistou. Demonstranti chtějí přímý vstup do vysílání. Tvrdili, že jinak budou před budovou nocovat. Kolem půl desáté se ale začali rozcházet a organizátoři vyzývali k účastí na páteční akci.

Demonstrace na Václavském náměstí
"Situaci monitorujeme, v záloze máme veškeré jednotky, a pokud by se stalo něco vážného, jsme připraveni," řekl Novinkám mluvčí pražské policie Jan Daněk. O tom, že jsou policisté ve střehu, svědčí to, že když se před budovou zpravodajství strhla drobná potyčka, okamžitě zasáhli.

Demonstrace na Václavském náměstí
Demonstraci osobní účastí na Václavském náměstí podpořil režisér Jiří Krejčík. V projevu zavzpomínal i na listopad 1989. "Zbavte se strachu," burcoval lidi. Krejčík kritizoval i Českou televizi.

Demonstrace na Václavském náměstí
Kontroverzní pražský taxikář Zdeněk Ponert vyzýval z upraveného automobilu protestující k pochodu na Kavčí Hory před sídlo České televize. „Televize to bude muset odvysílat!“ hřímal Ponert.

Demonstrace na Václavském náměstí

Demonstrace na Václavském náměstí
Na náměstí vlála kromě české i slovenská vlajka. „Pryč, vládo,“ stálo na dalším transparentu. Na akci nechybí ani příznivci hnutí Anonymous.
Tisíce lidí v Brně
Lidé se sešli v i v dalších městech České republiky. Brněnské centrální náměstí Svobody zaplnili manifestující více než z poloviny, hrubým odhadem jich přišly čtyři tisíce. V úvodu zazněla česká i slovenská národní hymna, lidé zpívali.

Demonstrace v Hradci Králové
„Naposledy jsem tak zaplněné tohle náměstí viděl před 23 lety,“ prohlásil do nadšeného potlesku i pokřiku člen národní rady pořádající Holešovské výzvy Vlastimil Růžička.
Největší potlesk zazněl při oznámení výzvy k odstoupení prezidenta republiky Václava Klause a také výzvy k zastavení církevních restitucí.

Z manifestace na brněnském náměstí Svobody.
"Tady za pódiem jsou zdravotníci, kdyby se někomu z vás přitížilo...,“ oznamoval Zdeněk Blažek z brněnského národního centra Holešovské výzvy.
„Mně je na zvracení už dvacet let,“ odpověděl do obecného smíchu jeden z účastníků.
Při čtení jednotlivých bodů celé Holešovské výzvy lidé opakovaně křičeli „demisi!“ Na transparentech byly nápisy kritizující vládu, jeden z nich zněl: "Pusťte koryta, ať jí národ dosyta." Na závěr akce se podepisovala petice vyzývající vládu k demisi. Manifestace proběhla klidně, bez incidentů.
V Ostravě přišlo 1500 lidí
Na Masarykově náměstí v Ostravě se v 17 hodin sešlo zhruba 1500 s různými transparenty a českými vlajkami. Na bundách a kabátech měli lidé připnuté žluté placky s nápisy, že se stydí za tuto českou vládu.
„Stydíme se za to, kdo nám vládne. Už toho máme opravdu dost, stačí se podívat na ty státní zakázky a rozkrádání státu,“ svěřila se Právu jedna z demonstrujících žen Alžběta Lacká. Její kamarádka Pavlína Posládková dodala, že lidem vadí i vládní reformy. Od zdravotnické až po tu sociální. "Je to nehorázné, co vláda dělá,“ rozčilovala se.
Mluvčí ostravské městské policie Vladimíra Zychová Právu sdělila, že demonstrace byla řádně nahlášená: „Akorát měli lidé demonstrovat od 17 do 18 hodin na Masarykově náměstí v centru Ostravy a pak se rozejít. Nicméně stalo se to, že z náměstí se vydali k sídlu České televize a domáhali se vstupu dovnitř, jelikož byli naštvaní, že se demonstrace televize neúčastnila."
Možná až tisícovka lidí dorazila demonstrovat proti vládě na Masarykovo náměstí v Hradci Králové. Organizátoři nechali zahrát českou i slovenskou hymnu, připraveny byly stolky s protestními peticemi, lidé drželi v rukou transparenty s texty odsuzujícími vládu a prezidenta a mnozí drželi v rukou státní vlajky.
Demonstrovalo se i v Liberci, kde podle informací Novinek vtrhlo do budovy úřadu asi sto lidí.
Holešovská výzva |
---|
Iniciátoři Holešovské výzvy už dříve oznámili, že požadují demisi vlády a jmenování dočasné vlády odborníků, zahájení příprav spravedlivých demokratických voleb a uzákonění běžně použitelného referenda. Chtějí také zastavení církevních restitucí, penzijní, sociální, zdravotnické a školské reformy a odvolání podpisu na smlouvě ACTA, která podle nich zavádí cenzuru na internetu. Podle nich by měla být jmenována dočasná úřednická vláda a týden po jejím jmenování by měl odstoupit prezident Václav Klause pro ztrátu důvěry. |
zdroj: ČTK |
Anketa
Co skandovali demonstranti
Pusťte nás dovnitř - voláme ředitele
Přímý vstup
Ředitel se bojí
Jaká vláda, taková televize
Veřejnoprávní lůza, kdo vás platí
Demisi, demisi