Článek
První část krajanů vyrazila na cestu do země předků v pondělí. Přepravu autobusem si zorganizovali sami.
„Cesta v každém případě probíhala jinak, než byla plánována. Příjezd měl být původně v půl osmé ráno. Podle našich informací to zkolabovalo už na cestě mezi Čechohradem a Kyjevem, kdy se jim rozbil autobus. Z Kyjeva už to šlo poměrně rychle, počítali jsme, že přijedou později,” shrnul na místě ředitel odboru azylové a migrační politiky ministerstva vnitra Tomáš Haišman.
„Já bych byl teď rád, aby se usadili a zklidnili, protože jednak mají za sebou poměrně ošklivý rok a jednak náročnou cestu. Pak si s nimi začneme povídat o tom, co je čeká a jaké jsou jejich perspektivy,” doplnil.
Z Ukrajiny přicestovali starší i mladí lidé a malé děti. S novináři příliš nekomunikovali, někteří z nich se omlouvali s tím, že neumějí moc dobře česky. Jedna z žen uvedla, že je moc ráda, že do Česka přijela.
Na Florenci přestoupili do autobusu ministerstva vnitra, který zamířil do jihočeské Červené nad Vltavou. Tam můžou v hotelu Vltava bezplatně zůstat půl roku s možností prodloužení pobytu až na rok.
„Mají tam garantovaný pobyt na šest měsíců v plném komfortu, to znamená ubytování, stravu a doprovodné programy jako integrační jazykové kurzy. Základní asistenci bude poskytovat Česká katolická charita, se kterou máme smlouvu a platíme jí," vysvětlil Haišman.
Kromě ubytování obdrží krajané finanční pomoc až 50 000 korun pro dospělé a 20 000 pro děti a asistenci při hledání trvalého bydlení nebo zaměstnání. Charita pro ně chystá i další aktivity pro jejich integraci do české společnosti.
České úřady udělily povolení k trvalému pobytu ve zrychleném řízení celkem téměř 140 krajanům na Ukrajině. Žadatelů o přesun bylo zhruba o 70 více.
Další krajané v březnu
V polovině března má do Prahy přiletět dalších zhruba 40 krajanů, které do Česka dopraví armádní speciál. Ostatní držitelé povolení k trvalému pobytu by měli do země přijíždět průběžně.
Podle Haišmana už vnitro plánuje výjezdy za dalšími skupinami – například v polovině dubna do Žytomyru na severozápadě Ukrajiny, kde chce nabrat a zkompletovat žádosti a připravit další přesun.
Žadatele z východní Ukrajiny ministerstvo upřednostnilo jednak z humanitárních důvodů, jednak proto, že později už by se ze země nemuseli dostat.
Program přesídlení krajanů vznikl v reakci na žádosti několika stovek ukrajinských občanů českého původu prezidentovi Miloši Zemanovi o repatriaci. Vláda na přesídlení uvolnila v polovině ledna 66 miliónů korun. Program se týká krajanů z celého světa, kteří se ocitnou v krizové situaci, jaká je nyní na Ukrajině.