Článek
Stávkou v lednu a v únoru 1997 bojovali pracovníci ve školství za zvýšení průměrných platů. Stávky se zúčastnilo více než 3020 základních a středních škol z celkového počtu 5728 těchto ústavů, tedy necelá polovina. Odboráři tvrdí, že přesná čísla budou mít koncem týdne. Ministerstvo školství hovoří o třetině stávkujících škol, do celkového počtu zahrnuje i školy mateřské či speciální.
V Olomouci demonstrovaly stovky učitelů
Demonstrace přibližně pěti stovek stávkujících učitelů se v pondělí před polednem uskutečnila na Horním náměstí v Olomouci. Účastníci asi půlhodinového protestu se k olomoucké radnici sjeli z celého kraje, kde se k celostátní stávce vyhlášené odborovým svazem pracovníků školství připojilo přes tři tisíce pedagogů.
Celkem 140 základních a středních škol v regionu bylo uzavřeno. Další asi tisícovka pedagogických pracovníků ale stávkovala individuálně na těch školách, kde se v pondělí vyučovalo. "Nerozumím tomu, že se k protestu například nepřipojily ve větší míře mateřské školy, z nichž v regionu stávkovala pouze jediná. Učitelé, kteří v době protestu učili, jsou v podstatě stávkokazi," uvedl šéf krajských školských odborů Jan Romaněnko.
Pedagogové by prý měli být v nadcházejících dnech připraveni podpořit také další nátlakové akce, pokud vláda jejich mzdové požadavky nevyslyší.
Demonstrace v Olomouci byla jen "doprovodnou" akcí pondělní stávky, ke které se podle odborářů připojilo zhruba 3000 základních a středních škol z celkového počtu 5728. Stávka se podle dosavadních informací obešla bez komplikací a protestů. Ne všichni rodiče, žáci ani učitelé ale měli o stávce dostatek informací, uvádí ČTK.
Jak se stávkovalo v jednotlivých krajích
Ve Zlínském kraji se ke stávce připojilo 171 z 604 tamních škol, v kraji tak stávkuje přibližně 4800 lidí. Podle odborářů řeklo ve Středočeském kraji stávce "ano" 336 z 665 škol, do práce nešlo 7032 učitelů a dalších zaměstnanců škol. V Královéhradeckém kraji se do protestní akce zapojilo zhruba 40 procent ze 140 školských zařízení zřizovaných krajem a téměř 30 procent ze 472 škol spadajících pod obecní úřady.
V Moravskoslezském regionu se začátek školního roku posunul o den na zhruba 469 školách z 989. Stávkuje více než 12 400 zaměstnanců. V Praze, Karlovarském a Ústeckém kraji zůstaly prázdné třídy v asi polovině školách.
Nejvíce stávkujících na jižní Moravě
Mezi nejaktivnější zastánce učitelské stávky patří jižní Morava - ke stávce se přidalo téměř 500 škol a 10 500 pedagogů. Na Vysočině nešly do školy děti z přibližně čtvrtiny z celkového počtu 395 základních a středních škol. Z 12 600 zaměstnanců škol jich stávkuje odhadem 1500. Neučí se zhruba ve 30 ze 174 jihočeských středních škol a učilišť, 85 z 238 základních škol a čtyřech ze 145 mateřských škol. V Pardubickém kraji se stávky zúčastnilo 146 z 333 škol.
Stávkovalo se i v Národní knihovně
Ke stávce učitelů se v pondělí hodinovým výstražným protestem připojili i pracovníci Národní knihovny ČR v pražském Klementinu. Dveře Národní knihovny se otevřely až v 10:00, tedy o hodinu později než obvykle. Do té doby se na nádvoří Klementina nashromáždila asi stovka pokojně čekajících lidí. Naprostá většina z nich měla pro krok odborářů pochopení. "Uvažujeme o dalším zavření knihovny nejen pro uživatele, ale i pro ostatní naše partnery, se kterými pracujeme na různých grantech," uvedla místopředsedkyně odborů v knihovně Vladimíra Ptáčková. Konkrétní formu, rozsah a termín protestu odboráři ještě zvažují.