Článek
„Je to první mládě, takže dostalo jméno od písmene A,“ usmál se Petr Orel, který je vedoucím projektu na záchranu těchto orlů.
Anežka se vylíhla v polovině května ve vojenském prostoru Libavá na pomezí Olomouckého a Moravskoslezského kraje. Přivedli ji na svět rodiče, kteří k nám přiletěli ze Slovenska.
„Mládě váží v pěti týdnech 2500 gramů. Bylo okroužkováno odečítacím kroužkem,“ popisoval dále Orel s tím, že na hnízdě byla spousta zbytků potravy, takže Anežka určitě netrpí hladem. Rodiče se podle něj o mládě starají vzorně. „Nejkritičtější období máme za sebou, ale dokud Anežka nebude kroužit kolem hnízda, tak vyhráno není,“ upozornil ještě Orel.
Orli přilétají z Karpat
Na hnízdo ochránci přírody připevnili malou kameru, aby jej mohli monitorovat. To, že se po více než 100 letech ve volné přírodě v Česku vylíhlo mládě vyhubeného orla skalního, totiž považují za obrovský úspěch. Ten se ale dostavil až po sedmi letech projektu Návrat orla skalního do České republiky.
„Po prvních neúspěších přišel konečně dlouho očekávaný úspěch. První hnízdění orlů skalních v Česku jsme totiž zaznamenali už v roce 2010, pak i v roce 2011. Byla však neúspěšná. Loňský rok byl navíc velmi špatný, zaznamenali jsme nenahraditelné ztráty zmizením orlího páru Davida a Filomény, zastřelen byl také orlí samec Urban,“ zavzpomínal Petr Orel a upozornil na to, že po zprávě o narození mláděte se bohužel zvýšil zájem o některé lokality na Libavé. „Důrazně proto žádáme všechny zvědavce, aby orlí rodinku nechali na pokoji.“
Výjimečný projekt podle ochránců nastartoval předpokládaný posun karpatské populace orlů skalních na vhodné lokality u nás.