Článek
„Obecně lze říci, že Češi a Češky hledí do budoucnosti s optimismem. Celkem 55 procent populace očekává, že letošní rok bude lepší nebo alespoň stejně dobrý jako ten předchozí. O rok dříve to přitom uvedlo jen 47 procent obyvatel,“ konstatoval Adam Blišťan z NMS.
Jak agentura připomněla, loňská očekávání ve vztahu k roku 2024 byla horší. Optimistů bylo 26 procent a 21 procent lidí mělo za to, že rok bude podobně dobrý.
Největšími optimisty jsou mladí lidé do 28 let, v jejichž skupině věří v lepší, respektive stejně dobrý rok 77 procent dotázaných. U mileniálů – lidí mezi 29 a 36 lety – je to 71 procent. U dalších věkových skupin je patrný pokles. U lidí nad 50 let má pozitivní očekávání jen zhruba polovina.
Očima Saši Mitrofanova: Všechno bude jinak
„Data ukazují, že očekávání od roku 2025 nejsou tolik ovlivněna vzděláním ani příjmem, ale zásadní roli hraje věk,“ dodal Blišťan s tím, že starší lidé mohou pociťovat nejistotu kvůli rychlým změnám a obavám, že se na ně nedokážou adaptovat.
Ve společnosti na Slovensku je cítit zklamání
Agentura také upozornila, že u lidí na sousedním Slovensku je trend očekávání přesně opačný. Loni se na začínající rok dívalo s optimismem 65 procent Slováků, letos už to bylo jen 44 procent dotázaných.
Vývoj slovenských nálad dokumentuje skutečnost, že se meziročně o 23 procentních bodů zvýšil počet lidí, kteří očekávají, že rok 2025 bude horší než rok předchozí.
„Ve společnosti je cítit zklamání. Tento výrazný posun v očekáváních může mít několik důvodů, od těch osobních až po ty, kterým čelíme jako celá společnost. Data ukazují, že čím méně máme vývoj ve svých rukou, tím pesimističtější scénář v dané oblasti očekáváme,“ uvedla k situaci na Slovensku Denisa Lakatošová z NMS Slovakia.
V ČR se průzkumu, který proběhl od 9. do 13. ledna zúčastnilo 1002 respondentů. Na Slovensku se do něj od 4. do 9. prosince 2024 zapojila tisícovka respondentů.