Článek
ÚHKT použil metodu, která umožňuje transplantaci i u pacientů, u nichž donedávna nepřicházela do úvahy, uvedl Cetkovský. Nový postup objevili lékaři v USA, nyní se rozšiřuje do Evropy. Spočívá v tom, že pacient dostává po transplantaci cytostatikum, které se dosud používalo jen před transplantací.
"Zcela klíčový je objev, že dávku musí pacient dostat přesně mezi třetím a pátým dnem po zákroku. Jen tak se totiž podaří zabránit imunitní reakci a organismus kostní dřeň neodmítne," řekl.
Připomněl, že dosud při vyšetřování transplantačních antigenů HLA mezi dárcem a příjemcem byla požadována shoda aspoň osmi z deseti znaků. Nyní mohou lékaři využít dárce jen napůl shodné, což jsou rodiče, děti a někteří ze sourozenců nemocného.
Žena je v pořádku a vede běžný život
První česká pacientka podstoupila tuto léčbu loni v červnu. Lékaři s oznámením čekali, až si budou jisti, že léčení zabralo a žena je v dobrém zdravotním stavu. Pravidelně ji kontrolují, může pracovat na částečný úvazek z domova a žije podle nich běžným životem.
ÚHKT je největším českým centrem pro léčení nemocí krve. Od roku 1986, kdy zde byl proveden první tento zákrok v Československu, jich tu lékaři provedli 1111. Z toho je ročně 60 až 70 transplantací od nepříbuzného dárce. ÚHKT chce nahradit dosavadní nepříbuzenské transplantace právě těmito tzv. haploidentickými.
Odpadne někdy i mnohaměsíční hledání dárce, protože rodina je k dispozici okamžitě. Postup také je levnější a podle dosavadních amerických výsledků pro pacienty velmi bezpečný.