Článek
„U našeho klienta propuklo čtyři dny po očkování závažné autoimunitní onemocnění, tzv. Guillainův–Barrého syndrom,“ řekla Novinkám advokátka bývalého aktivního sportovce Natálie Bret.
Víc než rok po vyhlášení pandemie se v Česku začalo s plošným očkováním a Petr V. byl mezi přibližně 1,5 milionu Čechů, kteří si nechali v červnu 2021 dávku proticovidové vakcíny aplikovat.
Krátce nato skončil v nemocnici, ochrnul na ruce i nohy a několik měsíců byl upoután na lůžko a přišel o práci. Syndrom patří mezi vzácnější, ale vážné autoimunitní nemoci. Projevuje se vzestupnou paralýzou, postihuje nervovou soustavu a svaly. A při vážných plicních komplikacích může skončit i smrtí.
Zdravotní následky má muž dodnes a po několika letech soudních sporů o odškodnění je první, komu dal tuzemský soud za pravdu. Ministerstvo zdravotnictví se tak bude muset jeho žádostí zabývat a nějakou sumu mu nakonec přiznat.
146 žádostí: zatím nebylo žádné vyhověno
Prvoinstanční Obvodní soud pro Prahu 10 nejprve žalobu Petra V. zamítl. Podle Bret to uzavřel stejně jako resort zdravotnictví: postižení nebylo natolik intenzivní, aby splnilo nároky na zvlášť závažné ublížení na zdraví, a bylo tudíž hodno odškodnění.
Odvolací Městský soud v Praze ale přiznal, že následky mohou být i nižší intenzity – třeba ve formě několikaměsíčního ochrnutí.
„V této souvislosti vydal Městský soud v Praze tzv. mezitímní rozsudek, kterým rozhodl, že našemu klientovi nárok na náhradu nemajetkové újmy vznikl, resp. přiznal mu nárok na náhradu újmy,“ uvedla advokátka Bret.
Pro lidi, kteří se s ministerstvem hádají o desetitisícové až milionové částky za újmu na zdraví, je to malé vítězství.
Stát se totiž soudí s dalšími 17 občany, kteří se odvolávají na to, že si po očkování prošli těžkými stavy a vážnými zdravotními problémy. Některé z případů popsal server Seznam zprávy, šlo třeba o muže s epileptickými záchvaty nebo ženu s ochrnutou polovinou obličeje.
O možných vzácných nežádoucích účincích spojených s trombózou s trombocytopenií (TTS) se mluvilo v souvislosti s vakcínou od AstraZeneca, která to v minulosti sama připustila. V zahraničí je to předmětem soudních sporů.
Příčinná souvislost se ale těžce prokazuje, jakkoliv časová souslednost nahrává očkování.
České ministerstvo zamítlo přibližně 130 ze 146 dosud přijatých žádostí o odškodnění. „Jednalo se o různá poškození zdraví od vyrážek, bolesti kloubů, neurologické obtíže po tvrzená úmrtí,“ doplnil zástupce mluvčího resortu zdravotnictví Jan Řežábek.
Na dotaz, zda ministerstvo při vyřizování žádostí zohledňuje informace o nežádoucích účincích od farmaceutických firem, resort jen odkázal na odškodňovací zákon se slovy, že „musí být újma následkem očkování v každém jednotlivém případě“.
V případu Petra V. budou teď soudy rozhodovat o tom, v jaké výši by kompenzace měla být. Proti verdiktu městského soudu se stát může ještě dovolat.