Článek
Sněmovní komise se zabývá reorganizací policejních útvarů, která vyvolala značnou roztržku mezi koaličními ČSSD a hnutím ANO. Komise se má zabývat různými podezřeními souvisejícími s postupem policejního prezidia, policistů z protimafiánského útvaru i státních zástupců z olomouckého vrchního státního zastupitelství ohledně změn v policii.
Český rozhlas Radiožurnál s odkazem na čtyři důvěryhodné zdroje uvedl, že důvodem Mynářova pozvání je jeho bezpečnostní prověrka. Policejní odposlechy podnikatele Ivana Kyselého zaznamenané v rámci olomoucké kauzy Vidkun prý slova o tom, že je třeba řešit bezpečnostní prověrku „pro Vráťu”.
KOMENTÁŘ DNE: | |
---|---|
Očima Saši Mitrofanova: Srážka aligátora s čápem |
Mynář vede prezidentskou kancelář bez prověrky déle než tři roky. Požádal si o prověření na nejvyšší stupeň přísně tajné, Národní bezpečnostní úřad (NBÚ) mu ale prověrku neudělil. Kancléř se proti tomu brání soudně. Prezident Miloš Zeman ho do ukončení soudu odmítl odvolat.
Mynář: Pokusím se dorazit
"Nechápu, proč mě předvolává velmi významná instituce typu sněmovní komise. Vůbec tomu nerozumím. Samozřejmě pokud to bude v mých možnostech časových, tak se pokusím přijet," řekl Mynář. Zároveň poznamenal, že nerozumí, jak může komentovat reformu policie. "To sice nechápu, ale možná někdo chytřejší k tomu má nějaké důvody," řekl.
Dodal, že je na dovolené a že ho kromě novinářů nikdo nekontaktoval. "Jenom mi asistentka sdělovala, že se někdo z organizačního výboru, nebo odkud to bylo z Poslanecké sněmovny, dotazoval, jestli bych v tom termínu teoreticky mohl nebo nemohl. Mě konkrétně nikdo nekontaktoval," poznamenal.
Zasedání by se mělo konat na začátku září. Vyslechnuti by na něm měli být i ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) a ministr financí Andrej Babiš (ANO).
Před komisí již vystoupili bývalí policisté Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Robert Šlachta a Jiří Komárek. Poslanci vyslechli rovněž policejního prezidenta Tomáše Tuhého.