Článek
Namísto tradičních hrobových míst jsou v areálu luční pásy, mezi nimiž se nacházejí posečené uličky.
Pohřby budou probíhat do země v ekologických rakvích, které se v půdě bezezbytku rozloží. „Nejčastěji se bude jednat o schránky zhotovené z nemořeného a nelakovaného dřeva či proutí, bez plastových ozdobných prvků,“ upřesnil magistrát, jehož příspěvková organizace Hřbitovy a pohřební služby hl. m. Prahy bude areál provozovat.
Podobné nároky stran rozložitelnosti budou kladeny i na textilie, v nichž budou nebožtíci pohřbeni i na ty použité k výstelce rakví.
Naopak nebude možné pohřbít tělo zesnulého pouze zavinuté do plátna, neboť to neumožňuje legislativa.
„Postupně rozšiřujeme nabídku svých služeb, měníme zažité stereotypy a tradiční pohřebnictví kombinujeme s moderními evropskými trendy – kromě přírodního pohřebnictví podporujeme i různé alternativní formy posledního rozloučení,“ uvedl ředitel Hřbitovů a pohřebních služeb hl. m. Prahy Martin Červený s poukazem na loňské otevření pohřebního Ateliéru, kde se lidé mohou se zesnulým rozloučit beze spěchu a dle svých představ.
Již od roku 2015 funguje na ďáblickém hřbitově Les vzpomínek, kde je popel zesnulých ukládán ke stromům, ať už v rozložitelných urnách, nebo formou vsypu.
„O méně formální obřady i místa spojená s přírodou je čím dál tím větší zájem, stejně tak jako o udržitelné a ekologické pohřbívání. Jsem proto moc ráda, že Pražané budou mít i tuto alternativu,“ uvedla k Lučnímu hřbitovu náměstkyně primátora pro zdravotnictví a sociální problematiku Alexandra Udženija (ODS).