Článek
Dodal, že majitelé nemají v plánu z projektu odstranit kritizovanou stavbu a rozhodnutí úřadu je podle nich zmatečné a nezákonné. Na rozhodnutí magistrátu upozornil deník Právo.
Magistrátní odbor zrušil územní rozhodnutí v návaznosti na předchozí rozhodnutí ministerstva pro místní rozvoj (MMR).
To loni v červnu zvrátilo kladné stanovisko magistrátního odboru územního rozvoje, podle kterého byly plánované změny v souladu s územním plánem.
Odpůrci prosklené kostky zvítězili, Brand Store nebude
Dyba uvedl, že po tomto rozhodnutí bylo jasné, že úřad nemůže rozhodnout jinak, než jak nyní rozhodl.
Majitelé hotelu, kterými jsou prostřednictvím svého fondu miliardáři Oldřich Šlemr, Eduard Kučera a Pavel Baudiš, se proti rozhodnutí plánují bránit u soudu.
Již dříve fond podal žádost o přezkum u ministra pro místní rozvoj Ivana Bartoše (Piráti), který se však věcí podle Dyby odmítl zabývat.
„Budeme dělat všechno pro to, abychom projekt dokončili, a využijeme pro to veškeré zákonné prostředky,“ uvedl Dyba. Dodal, že projekt funguje jako celek včetně novostavby na piazzettě vedle hotelu, kterou z něj nelze vyjmout.
S ohledem na havarijní stav některých prvků infrastruktury je podle něj rekonstrukce prostranství pojmenovaného po Miloši Formanovi tak jako tak nevyhnutelná.
Právě plánovaná budova nazývaná Brand Store se stala terčem kritiky, která nakonec vyústila ve zrušení územního rozhodnutí projektu. Ten kromě nových staveb počítá s komplexní úpravou okolí hotelu včetně nových veřejných prostranství.
Rekonstrukce bývalého hotelu InterContinental v Praze odhaluje kouzlo brutalistní architektury
Kvůli odporu proti stavbě na náměstí však po vydání nepravomocného územního rozhodnutí dorazila řada odvolání, které podali sousedé plánované stavby, ale i hlavní město.
MMR dalo námitkám za pravdu a původní kladné stanovisko o souladu záměru s územním plánem změnilo na záporné, čímž fakticky znemožnilo vydat pravomocné územní rozhodnutí.
Fond R2G vlastní hotel Intercontinental od roku 2019, ve stejném roce majitelé představili svoje plány úprav vzešlé z architektonické soutěže. V té uspěla česká kancelář TaK Architects v čele s architektem Markem Tichým.
Úpravy počítají s vybudováním prostranství, které propojí Bílkovu ulici až po Dvořákovo nábřeží. Kromě budovy na piazzettě mají vzniknout i další před hotelem v Pařížské ulici. V plánu je také vybudování podchodu na náplavku a lávky na náměstí Curieových.
Majitelé již začali s rekonstrukcí samotného hotelu, který vznikal v brutalistním stylu mezi lety 1968 a 1974 ve spolupráci tří architektonických kolektivů pod vedením Karla Filsaka.
Byl prvním mezinárodním pětihvězdičkovým hotelem v bývalém Československu a patří mezi architektonicky významné novostavby v centru města. Ministerstvo kultury nicméně předloni neschválilo jeho zařazení mezi památkově chráněné budovy.