Článek
Svůj nesouhlas s výstavbou zařízení dávali přítomní skandováním různých hesel a vyrobenými transparenty jako "Ne základnám v ČR" nebo "Ne imperialismu". Většina lidí také připojila svůj podpis pod petici za vypsání referenda.
Mezi přítomnými byli i Dana a Stanislav Šestákovi ze Sedlčan. Ti uvedli, že jim chybí konkrétní informace o radarové základně. Zkusili už i telefonní linku, kterou pro tento účel zřídil Středočeský kraj.
"Dověděla jsem se lži. Třeba to, že se radar postaví v rámci Evropské unie," tvrdí Šestáková. Postrádá především informace o tom, jaký dopad by měl radar na zdraví lidí. V zahraničí se podobná zařízení staví mimo obydlená území, tady by měl stát v sousedství obcí, poznamenala.
Američané chtějí v Česku umístit část své protiraketové základny, vláda s nimi bude o této nabídce jednat. Občanští a křesťanští demokraté vybudování základny podporují. Zelení podmiňují souhlas tím, že radar bude součástí obrany NATO.
Základnu naopak odmítají opoziční komunisté, proti se postavila i ČSSD. Proti základně se postavilo v pátek vedení strany. Sociální demokraté i komunisté prosazují k otázce radarové základny v Česku konání referenda.