Článek
Rodiny obou mladých žen v pondělí poděkovaly v prohlášení veřejnosti za projevy solidarity, české vládě pak za podporu a turecké humanitární organizaci IHH za pomoc.
Humpálová a Chrástecká jsou v péči lékařů a rodin na nespecifikovaném místě. Do ČR se vrátily minulý týden. [celá zpráva]
Právě turecká humanitární organizace IHH měla zprostředkovat jejich propuštění na svobodu. V případu se vedle českého ministerstva zahraničí a tajných služeb angažoval i prezident Miloš Zeman.
Vicepremiér Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) v neděli naznačil, že dívky nedrželi teroristé. Ministr vnitrra Milan Chovanec (ČSD) zároveň popřel, že by ČR zaplatila za jejich vydání výkupné.
ČTĚTE TAKÉ |
---|
Unesené Češky prý pomohl zachránit Katar |
Zeman se ostře pustil do propuštěných dívek. Nesetká se s nimi |
Češky byly uneseny v jihozápadní pákistánské provincii Balúčistán v březnu 2013. Přijely do Pákistánu ze sousedního Íránu jako turistky. Cílem jejich cesty byla Indie. Z místa únosu je skupina osmi až deseti ozbrojenců odvezla terénním automobilem. Únosci s sebou vzali i policistu, jenž ženy doprovázel, později ho ale vysadili a ponechali si jeho zbraň.
Na internetu se později objevily dva videozáznamy s unesenými – první v červnu 2013 a druhý o čtyři měsíce později. Jiné zprávy úřady o dívkách neměly, protože únosci o sobě nedali nijak vědět. Česká diplomacie byla na informace o případných vyjednáváních po celou dobu velmi skoupá.