Článek
První návštěvníky uvítal šéf administrativní sekce prezidentské kanceláře Jan Novák. Na dotaz, proč se lánský zámek s parkem otevírá veřejnosti až v posledním týdnu Zemanova mandátu, odpověděl, že jde o začátek turistické sezony.
Za dohledu ochranky
Komentovaná prohlídka se zaměřuje hlavně na prvního československého prezidenta T. G. Masaryka. Za něj zámek stát v roce 1921 získal od šlechtického rodu Fürstenbergů. Masaryk do lánského parku povolal architekta Josipa Plečnika.
V roce 1935 ze zdravotních důvodů v Lánech Masaryk abdikoval a o dva roky později ve své ložnici ve 2. patře zemřel. „Rozloučit se s ním do zámku přišlo tehdy 60 tisíc lidí,“ přiblížila průvodkyně.
Zeman je během prohlídek v zámku. „S panem prezidentem bylo konzultováno, zda prohlídky mohou probíhat, a pan prezident s nimi souhlasil,“ řekl Právu mluvčí Hradu Vít Novák.
Zámek hlídají vojáci se samopaly, v interiéru na návštěvníky dohlíží ochranka.
I Zeman zažil v Lánech před dvěma lety nemilou zdravotní příhodu, z níž ho museli křísit lékaři v Ústřední vojenské nemocnici. Podle ředitele Nováka v Lánech čelil zdravotním potížím také Emil Hácha.
Lány si oblíbili i komunističtí prezidenti, z nich podle průvodkyně nejvíce Klement Gottwald. V oboře s rozlohou tří tisíc hektarů se konaly hony, na něž jezdili pohlaváři z tehdejších spřátelených států, nechyběl ani Leonid Brežněv.
Obnovený kostel
Nová éra a změny nastaly s prezidentem Václavem Havlem, dotkly se parku i obory. „Úpravy tu byly za prezidenta Havla, prezidenta Klause i za současného prezidenta Zemana,“ řekla průvodkyně.
Nejvýznamnějším dílem posledních let je obnova kostela Nejsvětějšího Jména Ježíš, který je se zámkem propojen můstkem. Trvala tři roky a nyní mohou barokní farní kostel návštěvníci obdivovat v plné kráse i s lánským Jezulátkem.