Hlavní obsah

Program Zachraň si aortu chce předcházet úmrtím v důsledku prasklé břišní tepny

2:06
2:06

Poslechněte si tento článek

Od ledna začne testování screeningového programu, který má předcházet úmrtí v důsledku prasklé břišní aorty. Onemocnění je nebezpečné především kvůli bezpříznakového průběhu, kdy se oslabená tepna vydouvá. Právě tento stav by měl program určený pro muže ve věku 65 až 67 let včas odhalit. Při prasknutí aorty je totiž podle webu Zachraň si aortu šance na úspěšnou léčbu velmi malá.

Foto: Lucie Prchalová

Preventivní vyšetření se dělá pomocí ultrazvuku.

Článek

„Screening je připraven pro pilotní testování, které se zaměří na starší muže od 65 do 67 let. Právě muži v tomto věku jsou nejčastěji tímto onemocněním postiženi,“ uvedl pro Novinky ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislav Dušek. Problém se podle něj týká přibližně jednoho až tří mužů ze sta.

Žádanku na vyšetření aorty vystaví pacientům praktický lékař. Samotné preventivní vyšetření probíhá neinvazivně a bezbolestně pomocí ultrazvuku na akreditovaném radiologickém či angiologickém pracovišti.

Web programu uvádí, že léčba výdutě může v případě menšího rozsahu nemoci spočívat v úpravě životního stylu a kontrolování krevního tlaku. Při závažnějším stavu však lékaři volí zpevnění cévy pomocí protézy nebo chirurgické odstranění výdutě a nahrazení části tepny umělou cévní protézou.

Dušek Novinkám sdělil, že důvodem pro zavádění programu je především vysoká úmrtnost při prasknutí břišní aorty. „Uvádí se fatalita mezi 60 až 80 procenty, ale když se to včas zachytí a ošetří, lze tomu snadno předejít,“ komentoval.

Dále upozornil, že cílem testování je zjistit, zda je plošný provoz screeningu možný a zda se pomocí preventivního vyšetření daří včas zachytávat nebezpečné výdutě aorty. „Pokud se ukáže, že ano, mohlo by být věkové okno cílové skupiny rozšířeno a program by mohl být také pro ženy,“ zakončil.

Počty úmrtí na rakovinu tlustého střeva klesly o třetinu

Domácí

Výběr článků

Načítám