Článek
Sezona krkonošských borůvek obvykle přichází na přelomu července a srpna. „Jestli už borůvky v Krkonoších dozrály? To asi sotva,“ konstatoval mluvčí Správy Krkonošského národního (KRNAP) parku Radek Drahný. „Neblázněte, krkonošské borůvky na konci června. To tady ještě nebylo. Vím ale, že na horách ještě kvetou, a už se v kraji prodávají,“ doplnil terénní pracovník Správy KRNAP Petr Blažek.
Borůvek se letos kvůli jarním mrazům oproti loňsku v Krkonoších příliš neurodilo. „Hodně toho pomrzlo a to málo, co zbylo, nemá smysl sbírat. V době, když borůvky kvetly, bylo na horách minus osm,“ říká špindlerovský lesník Martin Blažek.
Stánek s komerční a dobře prodejnou značkou Krkonošské borůvky rozbil i prodejce při silnici v Úlibicích u Jičína.
Slušná úroda láká i cizinecké borůvkářské gangy
Inzerovaný původ modrých plodů dozrálých na čistých horských stráních lákal kolem jedoucí zákazníky jako med vosy. Zájemce o krkonošské borůvky neodrazovala ani letos o skoro čtyřicet procent vyšší cena 390 korun za kilo. Sedmdesátideková vanička opravdu pěkných borůvek vyšla na rovné tři stovky. „Zájem je vcelku slušný. Prodávají se dobře,“ prozradil trhovec z Vrchlabí.
Nakonec kápl božskou
Trhovec, jenž kromě borůvek léta v Úlibicích prodává i další ovoce od meruněk po melouny, na otázku, odkud vzal inzerované krkonošské borůvky, nakonec kápl božskou. „To víte, krkonošské borůvky se tradičně lépe prodávají než stejné plody odjinud. Tyhle jsou z okolních lesů na Jičínsku, kde je sbírá jeden známý. Snad jsem nic neporušil. Kontroly ze Státní zemědělské a potravinářské inspekce sem chodí pravidelně a vždycky bylo všechno v rychtku,“ tvrdil trhovec, jenž značku Krkonošské zakrátko raději překryl papundeklem a inzeroval už pouze borůvky.
Klamání spotřebitele je sankcionovaný přestupek.
Inspektoři se podle mluvčího Státní zemědělské a potravinářské inspekce Pavla Kopřivy především zajímají o zemi původu ovoce a zeleniny. „U prodeje čerstvého ovoce a zeleniny jde o povinný údaj. Užší geografická oblast, odkud tyto produkty pocházejí, povinná není. Nicméně pokud prodejce tento údaj uvede, musí být pravdivý. V opačném případě se jedná o klamání spotřebitele, což je sankcionovaný přestupek,“ citoval Kopřiva.
Pokuty mohou jít do milionů
Pokuty za klamání spotřebitele sahají podle zjištění Novinek ve správním řízení od tisíců do milionů korun. Inspektoři ovšem mohou při podobných přestupcích pouličních trhovců přimhouřit oko a volit s ohledem na závažnost provinění smířlivější cestu. Záleží mj. na tom, kolik lidí napálili a jestli klamavou reklamu po výtce odstranili.
Borůvky a ostatní lesní plody lze v Krkonoších sbírat pouze v místech, kam mohou turisté legálně vstoupit. „Zakázán je komerční sběr. Sbírat borůvky a ostatní plodiny mohou lidé pouze pro vlastní potřebu, pokud nepoškozují přírodu. Mnohé sběrače dávno odradilo riziko nemalých pokut,“ doplnil Drahný.