Článek
„Jednáme s výrobci. Situace bude náročná ještě minimálně první a druhý kvartál tohoto roku, protože je trh rozkolísaný a bude se stabilizovat,“ uvedl náměstek ministra zdravotnictví Jakub Dvořáček.
„To, co je přislíbeno od výrobců, bez problémů pokryje to, co Česká republika potřebuje,“ ujistil.
Situace podle něj není ideální. Nervozita na trhu propukla už loni na podzim, kdy hurikán zasáhl jednoho z klíčových výrobců ve Spojených státech. Následně se začaly některé nemocnice předzásobovat, čímž vznikl problém pro ostatní, které si nemohly objednat dostatečné množství takových balení, která běžně využívají.
Nemocnicím se tenčí zásoby infuzí, s dodávkami jsou problémy
Nejkritičtější stav nastal v některých nemocnicích kolem Vánoc, což podle Dvořáčka ministerstvo s pomocí krajů a dalších výrobců operativně vyřešilo. Jistá omezení ale ještě potrvají. „Nemocnice nebudou schopny udělat si zásobu větší než na týden nebo 14 dní,“ doplnil náměstek.
Resort i nemocnice ale ujišťují, že na pacienty to nemá vliv. Zařízení jen musí využívat jiný typ balení - místo plastového například skleněné - anebo jiné objemy balení.
„Je tam vysoká míra vzájemné zaměnitelnosti,“ doplnil Jakub Velík, vedoucí Oddělení dostupnosti a nahraditelnosti léčiv Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL). Největší problém je s baleními o malém objemu, tedy 250 ml, která se využívají například jako rozpouštědlo pro podání léků, třeba antibiotika.
To redakci popsal i ředitel prachatické nemocnice Michal Čarvaš. Situace je podle něj zatím zvladatelná, pokud nedojde k prohloubení výpadku.
Pro nemocnice jsou infuze stěžejním materiálem. Každá potřebuje svůj týdenní závoz roztoků. Když ho nemá, může podle Michala Hojného z České lékárnické komory dojít k rychlému snížení zásob v lékárnách a hrozilo by omezení nemocniční péče. Dodávky by podle ministerstva a příslibu výrobců měly dál chodit. Dvě firmy uvedly, že plánují posílení dodávek do Česka. Zvažuje se vyjednání dodávek i ze zemí mimo EU.