Článek
Ve sbírce vyhlášené nadačním fondem se po událostech 21. prosince 2023 sešlo 88 179 566 korun. Peníze posílalo celé Česko v naději, že pomohou rodinám obětí a všem zraněným.
„Veškeré prostředky ze sbírky putují k dotčeným skupinám,“ ujistil Novinky ředitel fondu Tomáš Vokáč s tím, že od darů veřejnosti nebyly odečteny žádné poplatky.
Přestože peníze do sbírky přibývaly velmi rychle a většina z konečné částky byla na transparentním účtu fondu už v lednu 2024, ani více než rok od tragédie a několik měsíců po ukončení sbírky nejsou všechny prostředky rozděleny. Na účtu k 7. lednu stále zbývalo 26 744 466 korun, tedy více než třetina vybrané částky.
Postřeleného z fakulty nechala rodina odpojit, jeho orgány pomohly pěti lidem, líčil poslanec Richter
Úkol rozdělit finance má správní rada NF UK, které předsedá lékař Jan Škrha. Od začátku fond plánoval, že příjemci pomoci budou tři skupiny: 14 pozůstalých rodin, 25 zraněných a akademická obec filozofické fakulty. Při útoku v budově filozofické fakulty zemřeli dva vyučující a dvanáct studentů.
Pomoc pozůstalým: 51 milionů
NF UK rozhodl, že pozůstalým připadne částka 50,9 milionu korun, přičemž k 7. lednu 2025 zbývalo vyplatit čtyři miliony korun. Peníze fond rozděloval postupně, v první fázi šlo o půl milionu korun každé rodině, peníze byly určeny zejména na poslední rozloučení. Jedna z rodin se rozhodla čerpat částku jen 400 tisíc. Tyto finance začaly z transparentního účtu odcházet již na začátku ledna 2024.
Ve fázi druhé mohla nejbližší rodina každé z obětí získat dva miliony korun. Jak Novinkám potvrdil ředitel nadačního fondu Tomáš Vokáč, týkalo se to zejména rodičů. „Každý rodič, jehož dítě bylo obětí, měl na podporu nárok,“ upřesnil ředitel.
Minimálně v jednom případě však rodič u NF UK narazil. Otec zavražděné dívky Anety Martin Richter sice s dcerou a její matkou nežil, nicméně s ní běžně udržoval kontakt a platil výživné. „Fond k němu ale přistupoval, jako by neexistoval,“ popsala jeho žena Hana Richterová, která s ním věc řešila.
Otec se ozval a společně s manželkou se vypravil na schůzku na filozofickou fakultu. „První otázka na Martina byla, jestli ví, kde má jeho dcera hrob a kdy měla pohřeb. To bylo opravdu strašné. Také se vyptávali, jak by použil peníze, kdyby nějaké získal, nebo jestli ví, jaké měla Anetka sny,“ pokračovala Richterová, kterou manžel označil za svou mluvčí.
Že správní rada NF UK skutečně řešila i situaci v rodinách, dokládá i zápis z jednání z 25. července 2024: „Členové správní rady diskutovali o tom, jak postupovat s vyplácením příspěvků u rodin, kde je situace komplikovaná (např. rozvedené rodiny; jeden z rodičů nebyl dlouhodobě primárním poskytovatelem péče atd.).“
Otci Anety nakonec fond po dalším jednání peníze vyplatil.
NF UK uvedl, že v první a druhé fázi byla pomoc ve vztahu k pozůstalým vyplácena bez rozdílu a všem byla přiznána stejná částka na rodinu. S tím nesouhlasí Lenka Šimůnková, matka zavražděné Elišky, které do začátku ledna celá částka z druhé fáze nepřišla.
„Má zkušenost je taková, že peníze chodí na etapy, a netuším, proč tomu tak je ani kdy nějaká zbývající část přijde. Jsou tu i další rodiče, kteří vyplaceni nejsou,“ sdělila Novinkám.
Její snahy zjistit, jakým způsobem a podle jakých kritérií se finance rozdělují, prý skončily neúspěchem. „Mám ze strany fondu nula informací ohledně principu rozdělování financí mezi pozůstalé a zraněné,“ uvedla.
Když se totéž pokoušeli zjistit Richterovi, byli odmítnuti s tím, že obdarovaný nemá na takové informace nárok.
Ztrátou dcery pro ni skončil svět, pokusila se o sebevraždu. Teď hledá pravdu o střelbě na fakultě
Jiní pozůstalí s komunikací Univerzity Karlovy a jejího fondu problém nemají. „Jednání s nadačním fondem bylo bezproblémové. Dostali jsme základní informace, vysvětlení a sdíleli s námi svoje představy prostřednictvím podpůrného týmu z univerzity. S fondem jsme řešili jen administrativní kroky,“ uvedla pozůstalá Katarína Holcová. Dobrou zkušenost Novinkám potvrdila také Lucie Lidická.
Zbylé finance pro pozůstalé (odhadem asi 15 milionů) rozděluje NF UK ve třetí fázi. Pečující rodič měl možnost rozhodnout o rozdělení částky i na širší rodinu, například sourozence obětí.
Pomoc zraněným: 32 milionů
Univerzita uvádí 25 zraněných, z toho byli někteří zraněni vážně, případně si ponesou doživotní následky. Mezi zraněné má být podle současných odhadů rozděleno téměř 32 milionů korun, k 7. lednu však z této částky stále zůstávalo 19,7 milionu na účtu NF UK.
Pomoc zraněným také začala plynout později než pozůstalým, první částky odešly z transparentního účtu koncem ledna 2024. Všem zraněným měla být v první fázi vyplacena částka 50 tisíc korun, a pokud byli hospitalizováni, zvýšila se na 100 tisíc korun.
Útok na fakultě: Zranění mají průstřely hrudníku i hlavy
V dalších dvou etapách byla finanční pomoc zraněným posuzována individuálně, aby mohl být zohledněn vývoj zdravotního stavu v čase. Posuzování probíhalo pomocí Probační a mediační služby a případně lékařských zpráv.
„Naši pracovníci prostřednictvím osobních či telefonických rozhovorů zjišťovali rozsah zranění přímých obětí nebo jejich rodin, finanční náročnost celého postižení a podobně. Mapování proběhlo například v oblasti ztráty na výdělku zraněných osob nebo osob o ně pečujících. Současně jsme identifikovali i budoucí potřeby, jako jsou fyzioterapeutická či psychologická pomoc, medikace nebo úpravy bydlení,“ vysvětlil pro Novinky mluvčí Probační a mediační služby Martin Bačkovský.
Poslanec Richter ke střelbě: Je zázrak, že dcera žije. Mluvil jsem emotivně, ale nebyla to kritika
„Moje dcera nedostala ještě ani korunu. Já jsem nic neočekával, ale pokud taková sbírka vznikla a lidé do ní posílali peníze, měla být nastavena pravidla pro jejich čerpání podle závažnosti. Místo toto byla u jakéhosi pohovoru, podle kterého mají rozhodnout, kolik a zda vůbec nějaké prostředky dostane,“ sdělil Novinkám začátkem ledna poslanec ANO Jan Richter, jehož dcera byla na univerzitě postřelena.
„Musela jsem počítat, jaké jsem měla výdaje za léčbu a ušlé výdaje z brigád a zároveň i výdaje a ušlé výdaje rodičů. Bylo dost nepříjemné si takto říkat o peníze. Dle mého názoru jsme měli dostat všichni stejně, ne že někdo vyčíslí, kolik máme dostat peněz se sbírky, na kterou se skládali lidé,“ dodala k tomu dcera poslance, jež si nepřála zmiňovat celé své jméno.
K 7. lednu bylo podle nadačního fondu nejnižší částkou v souhrnu vyplacenou zraněnému 50 tisíc korun, nejvyšší pak 2,2 milionu korun. Pro srovnání – sbírka na platformě Donio pro Elišku K., která byla během útoku na filozofické fakultě několikrát postřelena, vybrala téměř 3,6 milionu.
Vrah z fakulty ji zasáhl sedmkrát. Sbírka má Elišce pomoci s návratem do života
Správní rada NF UK při rozdělování tuto ani jiné individuální sbírky, které byly uspořádány nezávisle na různých platformách, nezohlednila. Postup se tím liší od jiných sbírek pořádaných pro oběti katastrofické události.
„Pokud někdo byl schopen v rámci individuální sbírky vybrat nějaký větší obnos, je záhodno k tomu přihlédnout, aby nedocházelo k nespravedlivé situaci. Děláme to tak například u povodňových sbírek,“ vysvětlil pro Novinky Tomáš Urban z organizace Člověk v tísni.
Podpora fakultě: 3,3 milionu
Na psychosociální pomoc akademické obci ve formě podpůrných skupin pro studenty a vyučující filozofické fakulty bylo zatím ze sbírky vyplaceno téměř 2,3 milionu korun. Nadační fond počítá, že vydá ještě další milion. Peníze získaly Český institut pro psychotraumatologii a EMDR (terapeutická metoda určená k urychlení zpracování traumatických zážitků, pozn. red.) a občanské sdružení Remedium Praha. Podpůrné skupiny měly pomoci asi třem tisícům lidí.
Nakládání s financemi, které do sbírky zaslali lidé, firmy i některá města, kritizoval poslanec Richter i Lenka Šimůnková také kvůli převodům na spořicí účty fondu, které je možné na transparentním účtu vidět. Například 23. února takto odešlo 35 milionů korun.
NF UK se brání s tím, že jde o ochranu před znehodnocením financí. „Stejně jako odešly z transparentního účtu, byly na něj navráceny. Výnos na úrocích byl 1,1 milionu korun a celý byl zahrnut do sbírky,“ uvedl Vokáč.
Transparentní účet není záruka
Tyto převody ukazují, že ačkoliv NF UK na svůj otevřený účet odkazuje jako na záruku transparentnosti, nemusí tomu tak nutně být. „Z transparentního účtu je možné sledovat příchozí a odchozí platby, ale nelze z něj vyčíst, jak byly peníze využity. Na to je nutný audit účetnictví, transparentní účet určitě nepředstavuje jistotu,“ komentoval to Urban.
Naznačil také, že nadačnímu fondu nemusí chybět dobrá vůle, ale spíše zkušenosti. Univerzitní fond založený na konci roku 2020 do tragédie plnil zcela jiné poslání než pomoc obětem. Jeho účelem je podle zápisu v nadačním rejstříku společensky užitečná podpora financování pedagogické, vědecké a výzkumné činnosti na Univerzitě Karlově a podpora akcí a projektů s nimi souvisejících.
Závěrečné vyúčtování sbírky zatím nemá k dispozici ani Magistrát hlavního města Prahy, který provádí kontrolu a dozor nad konáním sbírky. Podle fondu budou vyúčtování i výroční zpráva k dispozici nejpozději v červnu.