Článek
„Na území ČR existuje výskyt jihoafrické mutace. Dochází tak ke změně. Nově osoby s přítomností, nebo s podezřením na tuto mutaci budou k ukončení izolace mít PCR, který musí být provedený ne dříve než po 14 dnech,“ sdělil ministr Blatný.
Jihoafrická mutace má těžší průběh, varuje Šerý
Jihoafrická mutace je nakažlivější, zřejmě více než mutace britská. Neurovědec a molekulární biolog Omar Šerý například v rozhovoru pro Právo řekl, že zatímco britská mutace zvaná Brigita útočí dvakrát silněji oproti původní variantě viru, jihoafrická mutace to dokáže až pětkrát. Způsobovat podle něj může i horší průběh.
„Chceme předejít šíření něčeho, co zde zatím není. Všichni s podezřením na tuto mutaci byli dotrasováni,“ řekl také v pondělí Blatný.
Zátěž nemocnic je extrémní, britská mutace už dominuje, uvedl Blatný
Několik případů mutace se objevilo na konci února, a to například v brněnské školce. Celkem byla v Brně prokázána u sedmi lidí.
V Česku se pak podle Blatného dál šíří britská mutace. „Ta je přítomná ve více než 50 procentech, v některých krajích i v 80 procentech,” upozornil ministr.
„Ve chvíli, kdybychom věděli, že je již v prosinci britská mutace, tak bychom opatření zaváděli v prosinci jiným způsobem,” dodal.