Článek
„Cizincům s dočasnou ochranou se přiznávají stejná práva a povinnosti, jakými disponují cizinci s povoleným trvalým pobytem,“ řekl na plénu ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), který zde zastoupil stranického šéfa a ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečku.
„Tito lidé tak budou moci využít širšího portfolia služeb zaměstnanosti za účelem svého uplatnění na trhu práce. Budou se tedy moci stát zájemci o zaměstnání,“ vysvětlil Nekula.
Za nelegální zaměstnávání Ukrajinců budou tvrdé sankce, varoval Jurečka
Jurečka již dříve upozornil, že se již objevily první pokusy o tzv. zastřené agenturní zaměstnávání Ukrajinců. Zdůraznil proto, že ukrajinští uprchlíci se zájmem o práci nebudou potřebovat zprostředkovatele, neboť poté, co obdrží příslušné vízum, budou moci pracovat bez pracovního povolení.
PŘEHLEDNĚ: Co schválila Sněmovna na pomoc uprchlíkům z Ukrajiny
Podle návrhu totiž ukrajinští uprchlíci, kteří získali vízum za účelem strpění, budou moci v Česku pracovat bez pracovního povolení. Zaměstnání budou moci získat volně bez překážek. Zákon nabyde účinnosti od 31. března, prezident jej podepsal jen pár hodin po schválení Senátem.
Děti uprchlíků budou moci podle návrhu dále navštěvovat dětské skupiny, na místa bude přispíval stát.
Běženci s postižením či ve vyšším věku by pak podle předlohy mohli zdarma využívat sociální služby.
Předloha zavádí také pětitisícovou humanitární dávku, kterou by uprchlíci z Ukrajiny dostali automaticky. O další peněžitou pomoc 5000 korun měsíčně by už museli žádat, stát by ji vyplácel celkem až šest měsíců.
Příspěvek lidem za ubytování Ukrajinců by mohl být 3000 Kč na osobu
Dále bude poskytnuta krajům podpora za Ukrajince ubytované v soukromých hotelech a penzionech. Za dospělého by měl příspěvek činit 200 korun za osobu a noc na dočasné nouzové přístřeší, kterým jsou například tělocvičny a podobná zařízení. V jiných ubytovacích zařízeních bude dotace státu činit 250 korun.
Současně by domácnosti, které ubytují uprchlíky, mohly dostávat od úřadu práce příspěvek. Vláda již ve středu diskutovala o tom, že lidé, kteří u sebe doma či ve svých bytech ubytují uprchlíky, by mohli dostávat na ubytovanou osobu solidární příspěvek 3000 korun měsíčně, nejvíce ale 9000 korun měsíčně na domácnost. To však znovu nyní musí kabinet schválit.