Článek
K tomu jsou ale často zapotřebí i další pomůcky, jako například nájezdové rampy na schody. Od příštího roku získají lidé žijící s demencí nárok na příspěvek, který jim koupi těchto zařízení dovolí. Ministerstvo práce a sociálních věcí k tomu připravuje prováděcí vyhlášku.
Trvalý život mezi čtyřmi stěnami není dobrý pro nikoho. Pokud se shodneme na tom, že lidem s jakoukoli nemocí je nejlépe doma, pak bychom se měli snažit o zajištění komfortu nejenom pro nemocného, ale také pro jeho pečujícího.
„Naše zkušenost dlouhodobě ukazuje, že někteří lidé s demencí v těžších stadiích nemoci například vůbec nemohou opustit byt – v domě není výtah a takzvaný schodolez je pro pečujícího příliš drahý,“ konstatovala ředitelka České alzheimerovské společnosti Martina Mátlová.
Výše náborových příspěvků roste až na dvojnásobek
Peníze ale nemocní a lidé, kteří o ně pečují, potřebují v souvislosti s chorobou i na jiné věci, například na bezbariérové úpravy koupelen, bytů či na pomůcky usnadňující koupání, třeba zvedací systémy.
Schodolez i koupelna
„Je přitom jasné, že trvalý život mezi čtyřmi stěnami není dobrý pro nikoho. Pokud se shodneme na tom, že lidem s jakoukoli nemocí je nejlépe doma, pak bychom se měli snažit o zajištění komfortu nejenom pro nemocného, ale také pro jeho pečujícího,“ dodala Mátlová s tím, že domácí péče je pro stát stále levnější než v instituci. A právě s tím má pomoci novela vyhlášky o poskytování dávek osobám se zdravotním postižením, která navazuje na příslušnou novelu zákona.
„Nárok na příspěvek na zvláštní pomůcku budou mít od ledna i osoby s těžkou demencí neschopné chůze a odkázané na mechanický vozík, pokud ho předepsal příslušný lékař, nebo s těžkou demencí provázenou těžkým syndromem geriatrické křehkosti a imobility,“ potvrdil Vladimír Dostálek z tiskového odboru ministerstva.
V USA schválili nový lék na Alzheimerovu chorobu
Novela vyhlášky předložená do připomínkového řízení podle něj předpokládá, že tito lidé dostanou příspěvek mimo jiné na pořízení nájezdových ližin, přenosných ramp, schodolezů, zvedacích plošin a systémů, dodatečné úpravy motorového vozidla či stavební práce spojené s uzpůsobením koupelny a toalety.
Potřeba jsou i další kroky
Martina Mátlová novelu vyhlášky vítá. Lidem s těžkou demencí a jejich rodinám, které o ně pečují, by ale podle ní do budoucna pomohly i další kroky. Rodinní pečující si většinou neberou dovolenou, starají se 24 hodin denně – zastupují práci zdravotníků, pečovatelů, doprovázejí své blízké k lékařům, na úřady a do toho zajišťují standardní chod domácnosti.
„S tím souvisí, že by se stát měl snažit rozšířit finančně dostupné terénní služby, které přinesou podporu šitou na míru potřebám konkrétního člověka přímo v jeho domácnosti,“ řekla Mátlová. Může se jednat o odlehčovací péči, osobní asistenci a podobně. To vše samozřejmě s ohledem na specifické potřeby a projevy lidí při demenci.