Článek
Její přesnou kopii, a to dokonce podle původních plánů, nyní vytvořila rakouská kamnářská firma, která kdysi kamna postavila.
K našemu velkému překvapení jsme zjistili, že stále mají původní plány k naší sošce prince
„A ještě jsme od ní dostali jako stálí zákazníci k nově vyrobené sošce i drobnou slevu,“ řekl s úsměvem Právu Zbyněk Šolc, ředitel Muzea města Brna sídlícího na Špilberku.
Zachránil to dokonalý archiv
Kamna vybudovala v letech 1940 až 1941 při rozsáhlé rekonstrukci hradu tyčícího se nad moravskou metropolí rakouská firma Keramische Werkstätte Angermayer z Eberschwangu.
Založena byla v roce 1927, patří mezi nejvýznamnější výrobce kachlových kamen v Evropě a její výrobky lze nalézt v nejslavnějších muzeích.
Vede ji Christopher Angermayer, který je již čtvrtou generací kamnářů provozujících tuto firmu. Výhodou je její dokonalý archiv.
„Když jsme s ním navázali kontakt, tak jsme k našemu velkému překvapení zjistili, že stále mají původní plány a podklady k naší sošce prince Evžena.
Rozhodli jsme se proto, že to musíme využít,“ vysvětlil Šolc. Stejně jako před tři čtvrtě stoletím byla proto v rakouské dílně ručně vymodelována, vypálena, namalována a znovu vypálena jezdecká miniskulptura.
Práce na ní trvaly sedm měsíců. Princ od pondělí opět pomyslně trůní na bohatě zdobených kamnech s výjevy historie Moravy a také Svaté říše římské, které jsou v komnatě Evžena Savojského.
Ta leží na prohlídkové trase Špilberku nazvané Příběh hradu.
Pod Špilberkem čeká v létě žeň zážitků
Unikátní kamnářské dílo je tak opět úplné a patří k milníkům současných úprav památky. Princ Evžen proslul jako bojovník s Turky a jeho skutky byly dokonce opěvovány i v lidových písních.
„Díky této sošce můžeme našim návštěvníkům nabídnout další ze zajímavých střípků brněnské i evropské historie. Jsme rádi, že se k nám po covidové přestávce opět vracejí. Předpokládáme, že co do návštěvnosti bychom mohli být letos stejně úspěšní jako v roce 2019, tedy před pandemií,“ dodal ředitel. Připomněl, že hrad zve hned na tři nové výstavy.