Hlavní obsah

Primátorka Brna Vaňková odmítá nařčení z přijetí úplatku, Hubálka považuje za podvodníka

Jméno brněnské primátorky Markéty Vaňkové (ODS) v posledních dnech rezonuje mediálním prostorem. Soud začal rozplétat kauzu údajného čachrování s byty v Brně. Svědek Pavel Hubálek vypověděl, že dal Vaňkové úplatek 1,2 milionu, za nějž se měla vzdát půdních prostor v ulici Hlinky. Vaňková přijetí peněz v exkluzivní rozhovoru pro Novinky rezolutně odmítá. Sám Hubálek je přitom v jiné větvi stíhaný za vybírání úplatků od lidí za získání městského bytu, peníze si měl ale nechávat.

Foto: Václav Šálek, ČTK

Primátorka Brna Markéta Vaňková (ODS)

Článek

V případu nejste obžalovaná nebo stíhaná, přesto se objevilo vaše jméno. Jak to vnímáte?

Moje jméno se v této věci objevilo v médiích někdy na jaře 2020 a už v té době bylo zřejmé, že jde o informace, které uváděl obviněný Hubálek v rámci své obhajoby. Začal s tímto obviňováním někdy na přelomu roku 2018 a 2019 ve vazbě. Záměrně jsem nechtěla svoji verzi sdělovat médiím, ale přímo policii, což jsem udělala asi před rokem, dobrovolně, formou písemného vyjádření.

Přijala jste od Pavla Hubálka 1,2 milionu za to, že se vzdáte dvou půdních prostor na Hlinkách?

Od Pavla Hubálka jsem nikdy v souvislosti s půdními prostory na Hlinkách ani s žádnými jinými bytovými či nebytovým prostory peníze nepřijala. Navíc skutečně nechápu, za co by mně měl ty peníze dávat. Byla to prázdná půda, já sama jsem o tom, komu budou prostory následně přiděleny, rozhodnout nemohla.

Opakovaně uvádíte, že Pavel Hubálek lže. Jaký k tomu má podle vás důvod?

Myslím, že motivace je jediná. Snaží se získat status spolupracujícího obviněného a tím nižší trest za svoje skutky, kterými učinil mnoho lidí nešťastnými. V mém případě o věcech, které se měly udát v letech 2012-2014, kdy byl mimochodem poprvé ve vazbě, začal mluvit jako vazebně stíhaný krátkou dobu poté, kdy jsem se stala v roce 2018 primátorkou. Veřejně známé osoby přitahují více pozornosti všech. Kdyby tomu tak nebylo, mohl svoje obvinění vůči mé osobě sdělit policii dávno předtím.

Foto: Vladimír Klepáč, Právo

Vaňkovou (uprostřed) a po její pravici stojícího náměstka Roberta Kerndla Hubálek často ohledně čachrů s byty jmenuje.

Takže je to podle vás účelové?

Ano. Dovolím si připomenout, že Pavla Hubálka zadrželi v červnu 2018 přímo v budově magistrátu, kde chtěl vylákat statisíce z jednoho ze zájemců o byt. Policisté měli zdokumentovat, že používal padělaná razítka katastrálního úřadu, notáře, města Brna, městské části Brno-střed, zájemcům měl předávat falešná potvrzení a smlouvy na hlavičkovém papíře magistrátu s padělaným podpisem primátora Petra Vokřála. V obci Rojetín, kde působil jako starosta, chybělo po jeho odchodu v pokladně obce 400 tisíc korun a nebyly zaplacené faktury za více než 1,2 milionu korun. Mě ani jiné politiky ke své podvodné činnosti evidentně nepotřeboval, celý systém přidělování bytů znal ze své pracovní pozice na krajském úřadě, kde řešil zajištění obecních bytů azylantům.

Přesto se zdá, že některé informace ze strany Pavla Hubálka by mohly být zřejmě pravdivé, alespoň co se týče vašeho bývalého stranického kolegy Otakara Bradáče…? (Bradáč je stíhaný, že jako předseda bytové komise městské části Brno-střed bral úplatky a čachroval s byty).

Obviněný Pavel Hubálek velmi umně využívá informací, které jsou pravdivé, ale ke kterým dodává ty lživé, které mají vést k podezření, že i další osoby kromě něj páchaly trestnou činnost. Já obecně ctím presumpci neviny, tak uvidíme, jestli se daná tvrzení vůči Otakaru Bradáčovi prokážou, či nikoli. Každopádně pokud mám dobré informace, u něj by se mělo jednat o období minulého volebního období, nikoli let 2010–2014.

Čachrování s přidělováním nebytových prostor v Brně jde k soudu

Krimi

Bývalá přítelkyně vašeho švagra u soudu uvedla, že jeden z bytů byl určený pro vás, ale nemohla jste v tom figurovat. Můžete to okomentovat?

Připomenu, že se jednalo o jednu nerozdělenou prázdnou půdu, na které se předpokládalo vybudování dvou bytů v plné výši za peníze nájemců. Švagr a jeho přítelkyně chtěli bydlet společně, protože samostatné společné bydlení neměli. Proto každý podal žádost o jeden prostor, aby zvýšili pravděpodobnost přidělení jednoho prostoru. Dopředu nemohli vědět, zda budou úspěšní se žádostí oba, jeden, či žádný. Nakonec byl jeden prostor přidělen švagrovi, druhý jeho přítelkyni. Já s rodinou bydlela jinde, kde se ale mně a manželovi nepodařilo získat souhlas na rozšíření bytu. Proto jsme začali pracovat s myšlenkou, že bychom vybudovali a užívali jeden byt my.

Takže jste v určitou chvíli zvažovala bydlení na Hlinkách?

Ano, ale o převod jsem nechtěla žádat do doby, než se definitivně rozhodneme, že půjdeme touto cestou. Byť mnoho politiků žije v obecním bydlení a daný byt by byl vybudován na naše náklady, nebyla jsem si jistá, zda není s ohledem na moji tehdejší funkci (radní MČ Brno-střed) vhodnější zůstat v bydlení vlastním. A to byl i jeden z důvodů, proč jsme nakonec od záměru ustoupili, vzali jsme si s manželem další hypotéku a koupili si větší byt do našeho vlastnictví.

Hlasovala jste tehdy pro přidělení prostor švagrovi a jeho přítelkyni?

Na konkrétní jednání rady městské části si nepamatuji. Je možné, že jsem na něm ani nebyla přítomna, ale s jistotou to říci nemůžu. Pokud bych tam byla, s největší pravděpodobností bych nehlásila podjatost, neboť švagr ani jeho přítelkyně nebyli ve vztahu ke mně osobou blízkou ve smyslu občanského zákoníku.

Švagr s přítelkyní byt na Hlinkách nevybudovali. Proč?

Někdy v létě nebo na podzim daného roku se švagr rozešel s přítelkyní a rozhodli se, že v záměru vybudování půdních bytů nebudou pokračovat. Švagr nám sdělil toto rozhodnutí.

Jak jste se vůbec seznámila s Pavlem Hubálkem?

Vnímala jsem ho jako osobu, která se znala s mými kolegy. Věděla jsem, že je zaměstnán na krajském úřadě. Nevím, kdy přesně jsem se s ním potkala poprvé, ale pamatuji si to zásadní setkání, kdy jsem se s ním bavila více.

Můžete to přiblížit?

Bylo to v restauraci i s ostatními kolegy, kde nás bylo minimálně deset. Pavel Hubálek mi podrobně vyprávěl o své matce, o jejích zdravotních problémech. Tento životní příběh mě zaujal, neboť jsem v rodině zažívala něco velmi podobného. Od té doby když jsme se potkali, vždy jsme se pozdravili, prohodil pár slov, já se ho ptala na matku. Potkávali jsme se opakovaně zejména na nádvoří radnice Brno-střed, kde se vyskytoval poměrně často a já tam téměř každý den parkovala svým autem.

Foto: Václav Šálek, ČTK

Vaňková se stala primátorkou v roce 2018.

Byla jste s ním i v nějakém bližším kontaktu?

Obrátil se na mě s žádostí o nějaké právní rady. Sepisovala jsem mu i nějaké právní dokumenty. Matně si pamatuju, že to bylo něco ohledně jeho matky a v jednom případě to byla nějaká výzva pro jednu společnost. Kvůli dokumentům jsme se párkrát viděli. Mohlo to být u mě v kanceláři na radnici nebo v mé advokátní kanceláři v Alfa pasáži.

Řešila jste s ním někdy prostory na Hlinkách?

Manžel pomáhal švagrovi se zajištěním doložení potřebného počtu parkovacích míst potřebných pro vybudování dvou bytů. V dané lokalitě to bylo dost obtížné. Ptala jsem se proto kolegů, jestli neznají nějakou možnost pronájmu parkovacích míst. Pavel Hubálek se mi nabídl, že má kontakty ve společnosti Starobrno a že je schopen příslib parkovacích míst zajistit. Řešila jsem to s ním opakovaně. Zajištění míst se však nezdařilo.

Tím to tedy skončilo?

Ne. Při jednom ze setkání ve větší skupině se mě Pavel Hubálek zeptal, jak se vyvíjí situace se stavebním povolením s přihlédnutím na parkovací místa, která stále nebyla dořešena. Řekla jsem mu, že švagr s největší pravděpodobností od projektu ustoupí s ohledem na změny v osobním životě. Pavel Hubálek mi navrhl, že by asi znal osoby, které by o pronájem daných prostor měly zájem. Hovořil o nějakých rodinných příslušnících.

Jaká byla vaše reakce?

Mně to v té době přišlo jako dobrý nápad. Měla jsem za to, že v případě nebytových prostor je možno požádat o převod práv a povinností ze smluv na jinou osobu. Předpokládala jsem, že kdyby k tomuto převedení práv a povinností došlo, byl by proces rychlejší, než kdyby se dělalo nové výběrové řízení na nájemce prostor. Může se to zdát naivní, ale neměla jsem dobrý pocit z toho, že osoby se mnou spjaté s ohledem na jejich osobní rozhodnutí, i vlastně moje, po určitou dobu „blokují“ prostory a nemohou je v brzké době využít tak, jak bylo z úrovně městské části zamýšleno.

Uskutečnil se ten převod práv?

Matně si vzpomínám, že se ke mně dostala informace od manžela nebo švagra, že žádostem o převod nebylo vyhověno a že je nezbytné předmětné nebytové prostory „vrátit“. Přistoupila jsem k tomu tak, že je potřeba zachovat úřední postup a víc jsem se o to již nezajímala. S časovým odstupem jsme pak v radě rozhodovali o přidělení prostor třetím osobám. O podrobnosti jsem se nezajímala ani jsem si nepamatovala, zda se jedná o stejné osoby, které mně identifikoval Pavel Hubálek.

Ani v této situaci se neuskutečnilo nějaké finanční „vyrovnání“ ze strany Pavla Hubálka směrem k vám?

Opakovaně uvádím, že jsem od Pavla Hubálka ani od žádné jiné osoby v souvislosti s předmětnými nebytovým prostory nežádala žádné finanční plnění ani jsem od žádné osoby neobdržela žádné peněžní prostředky. A opakuji, po pravdě mi do dnešního dne není zřejmé, proč by měly být nějaké finanční prostředky poskytovány. Stále se jednalo o prázdné obecní nebytové prostory, které se měly na náklady nájemce změnit na bytové prostory, ale v režimu nájmu bez jistoty jejich nabytí do vlastnictví.

Obáváte se, že by vám svědectví Pavla Hubálka mohlo způsobit problémy?

Svědectví z minulého týdne nepřineslo nic nového, o úplatku psala média již v roce 2020. Problémy mně to působí již několik let. Lidé, kteří mě osobně dobře neznají, mohou nabýt dojmu, že jsem se dopouštěla něčeho nelegálního, což mě samozřejmě mrzí. Nejen kvůli mně samotné, ale zejména kvůli celé mé rodině.

Jaké to má na vás dopady?

Nemám vůbec radost z těchto mediálních výstupů, ale na druhou stranu se vlastě těším, že budu konečně moci vše vysvětlit jako svědek i před soudem. Samozřejmě to ale příjemné moc není a pochopitelně raději o sobě čtu v souvislosti s pozitivními informacemi o úspěších a rozvoji Brna.

Primátorce Vaňkové jsem dal přes milion, prohlásil u soudu klíčový svědek brněnské bytové kauzy

Krimi
Související témata:

Výběr článků

Načítám