Článek
Souhlas s přijetím uprchlíků a dát jim možnost usadit se na území Česka deklarovala dvě procenta dotázaných.
Z detailnějšího zkoumání plyne, že 43 procent lidí by souhlasilo s přijetím uprchlíků z Ukrajiny. Číslo je stejné jako při zářijovém průzkumu.
Výrazně odtažitější jsou lidé vůči migrantům z Blízkého východu a severní Afriky. Pro jejich přijetí se vyslovilo 16 procent lidí. V září tento názor zastávala čtvrtina občanů.
„Z předchozích šetření víme, že česká veřejnost očekává, že se cizinci co nejvíce přizpůsobí zvyklostem české kultury a dlouhodobě je vnímá jako určité bezpečnostní riziko,” konstatuje průzkum.
Slováci to vidí podobně
Postoje Čechů se v rámci komparace názorů občanů zemí Visegrádské čtyřky blíží názorům Slováků, konstatovalo CVVM. Poláci a zejména Maďaři jsou v otázce přijímání uprchlíkům vstřícnější.
Proti přijetí uprchlíků je v Polsku 53 procent lidí. V Maďarsku je podíl dotazovaných proti přijímání uprchlíků výrazně nižší, konkrétně 32 procent.
Není bez zajímavosti, že v Polsku se pro přijetí ukrajinských uprchlíků vyjádřilo 60 procent respondentů.
V České republice se o otázku imigrační krize zajímají tři čtvrtiny lidí (74 procent). „Pokud srovnáme zájem o dění kolem uprchlíků s ostatními aktuálními událostmi ve světě, vidíme, že přibližně stejný zájem projevuje veřejnost i o dění týkající se Islámského státu (67 procent). Zatímco o aktuální dění na Ukrajině se zajímá zhruba polovina dotazovaných (47 procent), ” uvedl průzkum.
Průzkum se konal od 30. listopadu do 7. prosince a zúčastnilo se ho 1048 osob.