Hlavní obsah

Přijímačky nanečisto rodiče vyplašily, ale výsledky nemusí brát vážně

3:50
3:50

Poslechněte si tento článek

I když hlavním cílem Přijímaček nanečisto od Cermatu bylo umožnit všem dětem natrénovat si prožitek a stres ještě před skutečnými přijímacími zkouškami na střední školy, realita mnohé dost vyděsila. Extrémně těžké testy z matematiky vystrašily i rodiče. Podle odborníků i šéfky Cermatu ale není třeba brát bodový zisk příliš v potaz a výsledek jednoho testu by neměl hrát velkou roli při výběru střední školy.

Foto: Petr Topič / MFDnes + LN, Profimedia.cz

Ilustrační foto

Článek

„Matematika byla těžká. Zřejmě je tam víc úloh, u nichž je potřeba si opravdu dobře přečíst zadání. Celkově to je myšlenka jistě dobrá, provedení trošku horší, že to vynervovalo a vystresovalo děti. Ale není třeba se teď bát,“ řekl Novinkám mluvčí organizace pro informace ve vzdělávání EDUin Tomáš Matoušek.

„Je třeba teď děti uklidnit. Šlo o to, aby si hlavně vyzkoušely, jaké to je, když jdete do cizí školy, že musíte pracovat s časovým limitem. Mohlo jim to ukázat, co je může čekat za pár měsíců. Budou vědět, co všechno si musí s sebou vzít, že je nutné přijít včas a jak to bude probíhat,“ dodal.

To, že byly testy náročnější, potvrdil i Jan Kuzebauch, ředitel ZŠ Kraslice na Karlovarsku.

Cermat: Přihlášky na střední školy neuspěchejte a moc netaktizujte

Domácí

„Vypadá to, že Cermat udělal výběr nejnáročnějších úloh z uplynulých období. Jde o to, jak to s žáky vykomunikuje učitel, jestli je schopen jim říct, že je ten test o dost náročnější a že to dopadlo špatně i na ostatních školách. Pak se z toho asi až tak nehroutí a pro někoho to je třeba impuls, aby se začal na to připravovat,“ popsal Novinkám.

Jeho žáci se také dověděli, že by svůj bodový výsledek neměli poměřovat s loňskými výsledky, protože testy byly minule lehčí.

„Ale nejsme moc dobrý vzorek. Máme extrémně málo početné devítky a extrémně málo motivované. A ještě jsme v oblasti, kde děti nejsou motivované se připravovat, protože se stejně dostanou na školy, na které potřebují,“ dodal skepticky.

Pokud měly plošné Přijímačky nanečisto přimět k podání přihlášky na maturitní obory na základě nečekaně dobrého výsledku v testu i třeba děti, jejichž rodiče o tom ani neuvažovali, tak se to podle něj zřejmě nepovedlo.

„Nepotvrdilo se nám, že by si někdo řekl, že dopadl dobře, a že se tedy přihlásí na maturitní obor,“ řekl Kuzebauch.

Přijímačky nanečisto

Projekt zaměřený na žáky devátých ročníků základních škol připravilo Centrum pro zjišťování výsledků vzdělávání (CZVV) ve spolupráci s ministerstvem školství.

Cílem bylo umožnit uchazečům, a to zejména těm, kteří neprocházejí hrazenou přípravou k jednotné přijímací zkoušce (JPZ), zažít testovou situaci obdobnou vlastnímu konání JPZ, a tím narovnat podmínky jednotlivých uchazečů, zejména s ohledem na jejich rozdílné socioekonomické podmínky.

Datum konání bylo stanoveno na úterý 28. ledna 2025. Připraven byl test z českého jazyka a literatury a matematiky.

Přijímačky nanečisto: Šanci dostávají chudší děti, boj o maturitní obory ale nevyostří

Věda a školy

Jen jeden test

Šéfka Cermatu Barbora Rosůlková upozornila, že testy mají odpovídat svou náročností roku 2023. Na základě loňských testů školy těžko dokázaly rozlišovat nejlepší uchazeče, protože ve skupině s hodně dobrým výsledkem se sešlo více dětí.

„A kdyby ty testy byly naopak výrazně jednodušší, než by to bylo u těch ostrých testů, tak by to bylo úplně katastrofální,“ poznamenala.

Účelem podle ní nebylo, aby si žáci ověřili své schopnosti a na základě toho volili střední školu. „Je to jen jeden test. I když se děti připravují od září, tak i dítě, které má běžně 40 bodů z 50, najednou v březnu třeba jde výsledkově dva testy za sebou dolů,“ řekla Novinkám.

Připomněla, že do ostrých přijímaček zbývají ještě dva měsíce. Řada dětí si ještě nestihla některou látku zopakovat, nadto se v testech objevuje i učivo, které na některých školách ještě ani neprobírali. U přijímaček navíc budou žáci vyplňovat testy dvakrát a započítá se lepší výsledek.

„Panika kvůli obtížnosti mě hrozně mrzí, protože to byl vstřícný krok, aby se ten nácvik zpřístupnil úplně všem, a ne jen těm, kteří chodí na placené kurzy,“ uvedla.

PŘEHLEDNĚ: Přijímačky na střední školy. Termíny a jak podat přihlášky

Věda a školy

Související články

Výběr článků

Načítám