Článek
„Ve většině případů ke slíbenému navýšení došlo. Některým lidem ale přišla menší výplata za stejný počet služeb, jaký měli v listopadu ještě před protesty. Snažíme se zjistit, co je příčinou,“ řekla Novinkám pověřená předsedkyně Sekce mladých lékařů České lékařské komory Monika Hilšerová.
Problém podle ní může být i špatné vykazování ze strany nemocnic nebo odvody. Od ledna se znovu zavedlo nemocenské pojištění, které si zaměstnanec platí.
„Někde sice lékařům přidali pět, osm nebo patnáct tisíc, ale zase jim snížili ohodnocení nebo ubrali jinde,“ doplnila. Slíbená částka měla dojít formou osobního příplatku odstupňovaného podle vzdělání.
Většina lékařů peníze dostala, což potvrdil i předseda Lékařského odborového klubu Martin Engel. Podle odborů to může být tím, že část z nich odsloužila méně směn. Jako jedno z možných vysvětlení to vidí i předseda Asociace ředitelů nemocnic Miloslav Ludvík.
„Odměna za směnu se počítá z předchozího kvartálu. Tím, že lékaři v prosinci stávkovali a byli ve směnách, mají nižší průměry, než měli ve třetím čtvrtletí. K tomu dojít mohlo, netvrdím ale, že to tak je,“ přiblížil Ludvík.
Jak tahat z lidí tisíce. Ordinace nabízejí preventivní balíčky, jejich přínos je pochybný
Většina už podepsala
Od letošního roku je na zvýšení odměn lékařům a zdravotníkům vyčleněno v úhradách za zdravotní péči 6,8 miliardy korun. Další tři miliardy na osobní příplatek k platu poskytla Všeobecná zdravotní pojišťovna ze svých zásob s podmínkou, že nemocnice zajistí dostupnost péče pro pacienty. Kvůli protestu lékařů, kteří vypověděli přesčasové služby, musely totiž nemocnice péči omezit a odkládat neakutní zákroky.
S většinou nemocnic a klinik, které poskytují lůžkovou péči, už Všeobecná zdravotní pojišťovna dodatek ke smlouvě podepsala. „V absolutních číslech to znamená, že jej podepsalo 710 poskytovatelů z celkem 731, kteří poskytují akutní nebo následnou lůžkovou péči,“ sdělil Novinkám náměstek ředitele pro zdravotní péči Jan Bodnár. Jednání podle něj ale ještě neskončila, několik podpisů očekává ještě v příštích dnech.
Peníze nemocnice dostaly v závislosti na počtu zaměstnanců. Největší částky proto míří do fakultních nemocnic, které zaměstnávají tisíc lékařů a dvakrát až třikrát tolik zdravotních sester.
Nelékařům se měly odměny zvednout o pět procent. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek se zavázal vytvořit zákon o odměňování pracovníků ve zdravotnictví. Vláda má také předložit další novelu zákoníku práce. Od ledna smí lékaři pracovat legálně až 24 hodin. Po dvanáctihodinové směně mohou navázat dalším až dvanáctihodinovým přesčasem. Následně musí odpočívat. Tento model mohou nemocnice praktikovat jen po dohodě s odbory. Informovat musí také inspektorát práce, což dosud udělalo jen 32 nemocnic a záchranných služeb.