Hlavní obsah

Příbuzný koaly s trusem ve tvaru kostiček. Jediného vombata v Česku uvidí lidé od soboty

Pražská zoo je prvním v republice a osmým evropským zařízením, které chová vombata obecného, vačnatce, který patří k symbolům Austrálie. Jmenuje se Cooper a do Prahy doputoval z Hannoveru už v prosinci, po měsíční karanténě se veřejnosti představí v sobotu v poledne.

ZOO praha představení prvního mláděte vombata v ČRVideo: Novinky

Článek

„Cooper si zvyká na svůj nový, venkovní i vnitřní výběh, ven chodí zatím po 16. hodině. Objevuje nové prostory, ochutnává rostliny, využívá kameny, kmeny k drbání, začíná hrabat a dělat si nory, což je pro vombaty typické,“ přiblížil chovatel David Vala.

Rok a půl staré zvíře má podle něj velmi přátelskou povahu, má rádo návštěvy a je zvyklé na kontakt s chovatelem. „Když tam přijdu, poznává mě podle pachu a hlasu,“ přibližuje Vala v expozici Darwinovův kráter, ve kterém vombata usídlili.

Cooper dostává sladké brambory, klokaní granulát, řapíkatý celer a kořenovou zeleninu, nejvíc mu prý chutnají batáty. Váží kolem 11 kilo, v dospělosti přibere do pětadvaceti. „Teď je to takový puberťák,“ směje se Vala.

Foto: Zoo Praha

Cooper je prvním a jediným vombatem na území Česka.

Své teritorium si značí trusem, který vombati často zanechávají na vyvýšených místech a který má neobvyklý tvar krychle. Velkou část života tráví vombati hloubením podzemního systému nor a chodeb, které mohou být až 30 metrů dlouhé. Z tohoto důvodu mají samice vak obrácený otvorem dozadu, aby mládě nezasypávaly hlínou.

Dostane i partnerku

Středoevropské počasí pražské zahrady Cooperovi nevadí, Tasmánie totiž leží v podobném pásmu jako Česko, takže se zvíře dokáže pohybovat i po sněhu. V přírodě vombat obecný obývá kromě Tasmánie i vlhčí oblasti Austrálie a je považován za nejbližšího příbuzného koaly.

„Smutno mu není, jsou to samotářská zvířata,“ doplnil chovatel. Sameček ale opuštěný nezůstane, v budoucnu se může těšit na partnerku. Zoo ale zatím nedokáže říct kdy.

„Plán je takový, že by měla přijet přímo z Tasmánie v rámci plánovaného importu několika zvířat pro vybrané evropské zoo,“ doplnil zoologický náměstek Jaroslav Šimek.

Foto: Novinky

Vombati jsou známí také pro svůj neobvyklý trus, který má tvar krychle.

Pražská zoo podle něj počítala s chovem těchto vačnatců od začátku projektování Darwinova kráteru, který se otevřel téměř před třemi lety. „Ale protože není jednoduché ho získat, nějaký rok to trvalo, a až letos nastala správná chvíle,“ vysvětlil Šimek.

Cooper ve středu poprvé předstoupil aspoň před novináře. Obezřetně vylezl do venkovního výběhu, očichal sklo, jež ho dělí od návštěvníků, přelezl kmen a zmizel z dohledu. Nenalákala ho ani miska se žrádlem, kterou donesl Vala. Šmejdil za keřem, na chvíli se schoval do vydlabaného kmene, ale nakonec se přece jen ukázal.

Související témata:

Výběr článků

Načítám