Článek
„Může jít další,“ vyvolávají sestřičky další z řady dobrovolníků, kteří se v úterý dopoledne přišli zapsat do registru dárců kostní dřeně.
Víkendová fronta sice opadla, přesto se Český registr dárců kostní dřeně potýká s nebývalým zájmem, a i když vedoucí registru přiznává, že je to náročné, z vlny solidarity má radost.
„Ten nárůst je v řádech stovek, možná tisíců procent. Každý den nám do předregistrace chodí kolem osmi set až devíti set přihlášek. Lidé zároveň také neustále volají, snažíme se odpovídat na dotazy na sociálních sítích. Chtěla bych apelovat, aby si lidé dívali na naše webové stránky, kde jsou úplně všechny informace,“ řekla Novinkám vedoucí registru Marie Kuříková.

Dárcovským centrem v IKEM denně projdou desítky zájemců. Další stovky v jiných centrech po celé republice.
Zájem spustil příběh Madlenky, která trpí vzácným onemocněním, selháním krvetvorby a kostní dřeně – a čeká na její transplantaci. Dárci mohou ale zachránit i spoustu dalších čekajících po celém světě, jak Kuříková upozorňuje.
Zapsat se dorazila také maminka tří dětí, paní Markéta. „Už jsem nad tím přemýšlela delší dobu, ale vždycky mi do toho přišlo buď těhotenství, nebo porody. Teď jsem už rok od posledního porodu a byla možnost to udělat. Přišli jsme i s manželem,“ vyprávěla.
Omdlévá i při odběrech. Přesto ve dvanácti letech daroval kostní dřeň mladšímu bratrovi

O možnosti zapsat se registru prý uvažovala už dříve. „Je to teď ale shoda náhod. My jsme o tom doma mluvili už tak čtyři dny předtím, než se začalo mluvit o Madlence. Teď jsme jen využili čas, kdy máme hlídání pro děti,“ dodala Markéta.
„Mě tedy motivovala hlavně Madlen. Doufám, že tohle pomůže nejen jí, ale i ostatním. Odběr krve je opravdu minimum, co mohu udělat,“ dodala další dobrovolnice.

Příběh Madlenky, která potřebuje novou kostní dřeňVideo: Marek Tereba, Novinky
„Já jsem sama matkou a ten příběh mě velmi oslovil,“ dodala další z návštěvnic, paní Olga. „Myslím, že by to měl udělat každý, kdo má tu možnost. Když je člověk jednou rodičem, tak to vnímá dalek víc a to je ten hlavní důvod,“ prozradila Novinkám.
Než se ale najde vhodný dárce nejen pro roční dívku, bude to podle vedoucí registru chvíli trvat. „My dárce musíme zaevidovat do systému, zkontrolovat, že je všechno v pořádku, s krví i stěry se musí nakládat tak, abychom je nepomíchali. Na místě je opravdu velká pečlivost. Tím pádem je to trochu pomalejší,“ vysvětlila.
Vyšetření vzorků trvá dny až týdny
Samotné vyšetření vzorku pak probíhá v řádu dnů až týdnů. „Celý ten proces může trvat třeba až měsíc, ale chtěla bych zdůraznit, že to samozřejmě je urgentní, ale zároveň to není tak urgentní, že by to muselo být ze dne na den. Dárce se ve všech případech vyhledává několik týdnů, ale než je pacient připraven k transplantaci, může to další týdny trvat. Celý ten proces standardně trvá tři měsíce,“ doplnila informace.

Kromě krve se do registru může každý zapsat také pomocí odběru slin. V IKEM odebírají lidem krev, což je pro systém snazší.
Kromě pražského institutu probíhá sběr tento týden také v jiných městech po celé republice. Mimo prostory kliniky se většinou registrují zájemci pomocí výtěru z úst. Zároveň se lidé mohou zaregistrovat pomocí tzv. samoodběru.
Další víkendový termín
Nejlepší způsob je zjistit, kde aktuálně probíhají odběry, bez objednání lze pak do IKEM přijít až do pátku mezi 8. a 12. hodinou. Stejně jako v minulém týdnu se i teď v pátek odpoledne a v sobotu plánuje další náborový termín. Ten o uplynulém víkendu využilo přes 730 lidí.
„Chtěla bych zdůraznit, že opravdu nenabíráme jen teď, ale jsme otevření celý rok a dlouhá léta. Kdo se tedy nedostane teď, může přijít v dalších dnech, týdnech, měsících,“ upozornila Kuříková.
Do registru mohou být zařazeni jen ti, kterým je mezi 18 a 40 lety, neužívají trvale žádné léky (s výjimkou antikoncepce), mají výborný zdravotní stav, jsou pojištění a váží aspoň 50 kg.
K překážkám patří například onemocnění cukrovkou, obezita, astma nebo celiakie.
V Česku fungují dva registry – v Českém registru dárců krvetvorných buněk bylo ke konci loňského roku téměř 40 tisíc aktivních dárců, v Českém národním registru dárců dřeně je evidováno 134 tisíc dárců.
Začalo to vyrážkou. Příběh roční Madlenky vyvolal v Česku obrovský zájem o dárcovství kostní dřeně
