Článek
"Bydlení v buňkách bylo pouze provizorní řešení po přestěhování neplatičů z domu v Průmyslové ulici. Na místě buněk ve Vrapicích má být podle územního plánu vybudován dům s pečovatelskou službou," řekl dnes kladenský primátor Daniel Jiránek.
Neplatiči budou u masokombinátu bydlet v přestěhovaných buňkách, později by se měli přemístit přímo do budovy. Volné buňky budou poté sloužit jako náhradní kapacita. Z Vrapic nechává magistrát převézt všech deset mobilních kontejnerů, z nichž dva slouží jako sociální zařízení. Před 09:00 byly na novém místě první dvě buňky.
"Znovu do nich bude zavedena elektřina a voda. Stěhování by mělo být ukončeno do 17:00," uvedl velitel kladenské městské policie Stanislav Procházka.
Za kontejner od 4200 do 7000 korun měsíčně
Stěhování se brání jak lidé z obytných buněk, tak neplatiči a nepřizpůsobiví lidé žijící v budově masokombinátu, kteří se obávají problémů s nově příchozími dětmi. Na ně si stěžovali i ve Vrapicích. "S dospělými to bylo celkem v pohodě, ale děti tady dělaly velký hluk a rozhazovaly po ulicích odpadky z popelnic," řekl jeden z místních obyvatel František Vodenka.
"My do masokombinátu nechceme, budete nás tam před místními muset hlídat jako vězně," řekla policistům Eva Adamová, když ji vyzvali, aby se svou rodinou opustila buňku. Podle Adamové budou buňky příliš blízko masokombinátu a místní lidé na ně podle svého zvyku přímo z oken budou házet odpadky. Také ona se obává neshod mezi dětmi.
Stěhovaní lidé také hlasitě upozorňovali, že jim o stěhování nikdo neřekl. "Všichni dostali upozornění s datem vystěhování. Někteří si ho ovšem odmítli převzít," řekl velitel kladenské městské policie.
Čtyři rodiny žily v buňkách ve Vrapicích od ledna 2004. Za jeden mobilní kontejner zde platili nájemné od 4200 do 7000 korun měsíčně. "Dvě rodiny čeká soudní vystěhování z důvodů neplacení nájemného," uvedl ředitel Správy bytového fondu v Kladně Vojtěch Munzar.
Do buněk chtějí v Chomutově jen dvě romské rodiny
Zatím jen dvě romské rodiny z Dukelské ulice v Chomutově, kde žijí nepřizpůsobiví obyvatelé, podepsaly s radnicí smlouvy o náhradním ubytování v upravených stavebních buňkách ve stejné lokalitě. Pracovníci městského úřadu jednali s pěti z 18 rodin s nejvyššími dluhy za nájemné, o jejichž vystěhování už na základě žalob města rozhodl soud.
Dvě rodiny možnost bydlení v buňkách ihned odmítly, třetí se zatím rozhoduje, řekla dnes Martina Elisová z chomutovské radnice. Klíče od buněk zástupci dvou romských rodin převezmou ve čtvrtek dopoledne. "Budou platit nájem 15,10 koruny za metr čtvereční a zálohy za spotřebovanou vodu. Smlouvy o odběru elektrické energie musejí uzavřít s rozvodnými závody," uvedla Elisová. Čistý nájem podle ní vychází zhruba na 300 korun.
Město zakoupilo pět starších obytných buněk a jednu novou, která bude sloužit jako sanitární místnost s toaletami a sprchami zvlášť pro muže a ženy. Opravy buněk a přípojky elektřiny a vodovodního řádu přišly na 965 000 korun.
Dukelskou ulici, kde žije asi 25 rodin, město zvolilo záměrně. Zdejší obyvatelé totiž obytné domy zcela zdevastovali. Od začátku roku hasiči vyjížděli do této lokality ke 14 požárům, dva domy prakticky vyhořely. "Při výběru jiného místa pro buňky bychom i to nejspíš odsoudili k záhubě," řekl už dříve chomutovský místostarosta Rudolf Kozák. Ničení buněk se město bude snažit zabránit častými kontrolami hlídek strážníků, jimž budou pomáhat i dvě nové kamery na stožárech nad areálem v Dukelské ulici.
Vedení města uvažuje o tom, že později počet buněk navýší a jako náhradní ubytování je nabídneme neplatičům ze všech částí města. Nechce už pokračovat v opravách domů, které jejich nájemníci zničili, ale peníze vybrané od slušných lidí investovat do údržby jejich obydlí.