Článek
Mynář nyní požádal o ten nejvyšší, ale zároveň nejnáročnější stupeň prověrky. Obnáší poskytnutí veškerých dostupných informací o soukromém i kompletním pracovním životě žadatele, o všech jeho kontaktech v soukromé i státní sféře i o životě jeho příbuzných.
Sami ho proklepnou
Musí uvést např. veškerý majetek, ve vlastnictví i spoluvlastnictví, upřesnit všechny dluhy, úvěry, a to nejen své, ale v rámci celé rodiny. Dále má povinnost konkretizovat, jaké si zařídil pojistky či spoření, poskytnout údaje o svých úsporách i všech bankovních účtech.
Musí rovněž doložit originály dokumentů o svém vzdělání, všechna daňová přiznání potvrzená finančním úřadem, v případě podnikání veškeré dosavadní aktivity včetně členství v dozorčích radách a představenstvech firem.
Pokud byl jen zaměstnancem, měl by upřesnit veškerou dosavadní profesionální činnost včetně pozic, dále musí dodat prohlášení o zdravotním stavu, o vztahu k alkoholu, drogám, ale i to, jaké bral či bere léky, měl či má závislosti, jaká podstoupil léčení. NBÚ také zajímají i všechny žadatelovy návštěvy zahraničí delší než tři měsíce, jeho styky s významnými, ale naopak i nebezpečnými či podezřelými lidmi.
Rovněž se musí vyzpovídat z veškerého rodinného zázemí, o partnerovi, dětech, příbuzných, ale i o případných milenkách. Ale právě Mynář je v rozvodovém řízení a přiznal svůj vztah s moderátorkou ČT.
Musí také přiznat své koníčky i dodat čistý výpis z trestního rejstříku, životopis a fotografii.
Nakonec pak musí absolvovat osobní pohovor se zaměstnanci NBÚ, kteří si jej navíc sami prověří, a to i s pomocí jiných bezpečnostních složek, například tajné služby.
Lhůtu devět měsíců lze dvakrát prodloužit
Úřad má pak podle zákona základní lhůtu devíti měsíců na přezkoumání žádosti, avšak lze ji hned dvakrát prodloužit o stejnou dobu, tedy opět o devět měsíců. Maximální doba trvání řízení o prověrce na stupeň „PT“ je tedy 27 měsíců, ale ani to nemusí být konečné číslo.
Pokud totiž žadatel neodevzdá vše potřebné a chybí mu některé dokumenty, může NBÚ řízení přerušit do doby odstranění nedostatků, jenže v tom případě začne běžet nová devítiměsíční lhůta.
Mluvčí NBÚ Radek Holý sice ve čtvrtek Právu sdělil, že v naprosté většině případů je bezpečnostní řízení ukončeno ještě před uplynutím dané devítiměsíční lhůty, i když minimálně půl roku to prakticky trvá vždy.
Potřebuje, či nepotřebuje
Podle zjištění redakce to však nejspíš nebude Mynářův případ. Informace Práva hovoří o tom, že v jeho případě lze počítat s tím, že základní lhůta devíti měsíců nebude stačit.
Kancléř ale způsobil ještě jeden zásadní problém. I ve čtvrtek totiž zopakoval, že o prověrku sice žádá, ale že ji mít vůbec nemusí. Pokud ale na takovém stanovisku setrvá, úřad by podle zákona neměl řízení vůbec zahajovat, protože k tomu nebude důvod.
Související téma
Prověrku však podle prezidenta Miloše Zemana žádá přímo Hrad jako Mynářův zaměstnavatel, proto bude NBÚ nejspíš právě po něm žádat, aby věc vyjasnil – zda je potřebná, či nikoli.