Článek
Prezident Petr Pavel v den D, tedy 6. června, navštívil dobový kemp plzeňského klubu Tommy & Yankee v městečku Trévières u Omaha Beach, v té době tam byli i zástupci západočeské metropole a další kluby vojenské historie.
„Prohlížel si tábor, výstroj, naši techniku, šel od auta k autu,“ řekl Novinkám Vladimír Ressl z Military Car Club Plzeň. „Líbilo se mu to, protože technice rozumí. Svezení na historické motorce mu nabízeli, ale neprojevil zájem, potřeboval stihnout další program, strávil u nás asi daleko více času, než bylo v plánu,“ podotkl Ressl.
Podle Ivana Rollingera, ředitele muzea Patton Memorial Pilsen, který je v Normandii s plzeňskou delegací, byla návštěva prezidenta Pavla poměrně překvapivá. „Navštívil nás, než odjel na pláž Omaha na velký slavnostní akt,“ upřesnil Rollinger.
Na pláže raději dřív
Atmosféra v Normandii? „Neopakovatelná,“ shodli se námi oslovení účastníci. „Ty pocity nejdou ani popsat, jak jsou dojemné,“ uvedl Rollinger a dodal: „Nejemocionálnější bylo setkání s veterány na Utah Beach, to mám určitě na prvním místě. A úžasná je zdejší bezprostřednost. Zastaví vojenský vůz, z něj vyskočí Francouz s harmonikou, začne zpívat a za chvíli je v obležení skautů, dětí.“
Výprava Military Car Clubu si vyrazila na invazní pláže Utah a Omaha ještě přede dnem D. „To se tam ještě dalo dostat,“ poznamenal Ressl. Oficiální plzeňská delegace byla 6. června pozvaná na pláž Utah. „Tamní pamětní akt byl věnovaný mimo jiné 90. pěší divizi US Army, která došla z Normandie až do Plzně,“ připomněl Rollinger.
Davy lidí i policistů
Ne všechno je růžové. „Davy lidí jsou šílené, přímo nesnesitelné,“ upozornil Ressl. „Tam, kde se koná nějaká akce, bývají totálně ucpané silnice. Ujet patnáct kilometrů nám ve čtvrtek trvalo tři hodiny,“ konstatoval.
Všechno hlídá armáda a policie. „Bezpečností opatření jsou na nejvyšší úrovni, není se co divit, ve čtvrtek tady byly hlavy celé řady států,“ upozornil Rollinger a doplnil: „Kontroly jsou na všech možných místech, na křižovatkách i na zdejší dálnici. Nicméně komunikace s francouzskými četníky je úžasná, dokonce jsme tu potkali jednoho, který umí trochu česky, vzal si totiž za manželku Češku.“
Podle Ressla si zaslouží obdiv policisté na motorkách. „To je koncert. Kmitají po deseti, po patnácti, sem, tam, rozdělují dopravu, řídí kruhové objezdy. A chovají se velice slušně, zdraví nás. Teď jedou zrovna kolem na harlejích, dělají nám cestu,“ referoval Ressl z přesunu do městečka Arromanches, kde Plzeňáci v pátek asistovali u reinstalace pamětní desky československé samostatně obrněné brigádě.
„Celkově velká spokojenost, osmdesáté výročí se hodně, ale opravdu hodně povedlo. A bude mi smutno, až odtud budeme v pondělí odjíždět,“ uzavřel Vladimír Ressl.