Článek
O podpisu novely informoval Hrad v pondělí na svých webových stránkách s tím, že jde o zákon z letošního 19. března. Tehdy ho schválil Senát ČR. S vyššími benefity mohou vojáci počítat od letošního července, ministerstvo obrany má na ně přichystaných 375 milionů korun. Šéfka resortu Jana Černochová (ODS) při březnovém schvalování senátorům řekla, že na novelu naléhavě čekají, protože se armádě nedaří nábor.
Novela zvyšuje náborový příspěvek až na čtyřnásobek ze současného maxima 250 tisíc korun, tedy až na milion. Nicméně s využitím této maximální částky se v současné době nepočítá. Noví vojáci by peníze získali podle novely jednorázově, avšak nejdříve až po uplynutí tříměsíční zkušební doby.
„Příspěvek do 450 tisíc korun bude pro vysokoškolsky vzdělaného uchazeče při služebním poměru na sedm let. Cílem je oslovit jak střední personál v oblasti elektrotechniky, IT, strojírenství, tak vysokoškoláky v odbornostech IT, zdravotnictví nebo strojírenství,“ uvedlo ministerstvo.
K dalším benefitům, které novela navyšuje, patří stabilizační příspěvek, příspěvek na bydlení či dojíždění a příplatek za službu v zahraničí. Stabilizační příspěvek je nyní sedm tisíc korun měsíčně a v mimořádných případech by se mohl zvýšit až na desetinásobek, nikoliv čtyřnásobek, jak je tomu dnes.
Vyšší by měla být rovněž horní hranice příspěvku na bydlení. Voják má nyní nárok měsíčně až na dvojnásobek třítisícové částky podle obce, kde vykonává službu. Nově by to měl být až trojnásobek.
Motivovat chce armáda i ty, kteří by museli dojíždět ze vzdálenějších obcí. Namísto pěti cest by vojáci, kteří vykonávají službu mimo své bydliště, měli nárok na proplacení 18 cest každým směrem měsíčně. Navíc by měli vojáci dostávat jízdné paušálně a nemuseli by tak každý měsíc žádat o proplacení.
K začátku loňského roku čítal resort obrany 27 826 vojáků z povolání a 4266 členů aktivních záloh. V armádě je ale podle náčelníka generálního štábu Karla Řehky asi 24 tisíc vojáků. Podle plánů by do roku 2030 chtěla mít 30 tisíc vojáků z povolání a 10 tisíc příslušníků aktivní zálohy. Nové alianční cíle výstavby schopností podle Řehky navíc ukazují potřebu až 37 500 vojáků pro naplnění potřeb kolektivního odstrašení a obrany.
Předloha dále upravuje požadavek na trestní bezúhonnost zájemce o vstup do armády. Návrh se vrací u drtivé většiny odsouzení k obecnému principu uznání bezúhonnosti na základě zahlazení. Zachován zůstane požadavek nepřípustnosti přijmout do armády pachatele zvlášť závažných zločinů a těch, kterým soud uloží trest ztráty vojenské hodnosti.