Článek
Společnost Kantar zkoumala, co si Češi myslí o prvních krocích nového prezidenta Petra Pavla. Podle 35 procent dotázaných je až příliš aktivní. Že dělá adekvátní kroky, si myslí 55 procent respondentů.
Zhruba šest procent respondentů se domnívá, že by prezident Pavel měl být ještě aktivnější. Jen čtyři procenta ze 1200 dotazovaných nevědí.
Nejkontroverznější pro dotázané byl povolební telefonát od tchajwanské prezidentky Cchaj Jing-wen. Ten získal podporu jen 48 procent tázaných.
Pavel začal úřadovat, jmenoval Hladíka ministrem. Výhrady byly prázdné, vzkázal
Pavel prezidentku ujistil, že Tchaj-wan a Česká republika sdílí hodnoty svobody, demokracie a lidských práv a že budou dále posilovat partnerství. Telefonát z Tchaj-wanu vyvolal negativní kritiku Pekingu, tu ale jednoznačně odmítl premiér Petr Fiala (ODS).
Nejvíce Češi ocenili, že nový prezident jednal s vysokými státními činiteli. S tím souhlasí až 74 procent dotázaných.
Přes polovinu respondentů souhlasí i s tím, že po svém zvolení Pavel poskytl rozhovory zahraničním médiím, volal si s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským a že odmítl spolupráci s ochrankou svého předchůdce Miloše Zemana.
Petr Pavel byl zvolený prezidentem koncem ledna. Ve čtvrtek 9. března složil prezidentský slib a oficiálně se úřadu hlavy státu ujal. Společnost Kantar data s hodnocením jeho kroků sbírala od poloviny února do začátku března.
Pavel se ještě před inaugurací setkal s několika státníky, také navštívil kraje, kde měl menší podporu ve volbách. Hned po inauguraci jmenoval Petra Hladíka (KDU-ČSL) ministrem životního prostředí.
V pondělí vyráží na první zahraniční cestu na Slovensko. Ve středu řekne, zda podepíše spornou vládní novelu k omezení mimořádné červnové valorizace důchodů.
Ve svém projevu při inauguraci prezident zdůraznil, že nepotřebuje 100 dnů hájení. Naopak prý brzy představí, co vše chce během té doby zvládnout.