Článek
„Jestliže pachatel prodává motorové vozidlo, u kterého upravil (tzv. přetočením) sám nebo prostřednictvím jiné osoby stav tachometru tak, aby vykazoval méně ujetých kilometrů, a v důsledku toho dojde k navýšení kupní ceny nejméně o částku 5000 Kč, kterou kupující, aniž by o uvedené změně věděl, zaplatí, jsou naplněny znaky trestného činu podvodu, neboť pachatel tím uvedl kupujícího v omyl, způsobil mu škodu nikoli nepatrnou a sebe nebo jiného obohatil,“ rozhodl Nejvyšší soud, jehož právní názor je vodítkem i pro soudy nižších instancí.
Nejvyšší soud se případem zabýval na základě dovolání muže, který byl okresním soudem ve Zlíně odsouzen za podvod k ročnímu trestu odnětí svobody s podmínkou na 18 měsíců.
KOMENTÁŘ DNE:
Lyžařské Nagano - Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>
Dotyčný prodal prostřednictvím bazaru jinému muži za necelých 400 000 korun automobil s deklarovaným nájezdem 171 000 kilometrů, ačkoli jej rok předtím koupil se stavem tachometru 340 000 kilometrů.
Soud ho potrestal, neboť se podle jeho názoru chtěl neoprávněně obohatit. S verdiktem se však muž nespokojil a poté, co jeho odvolání zamítl krajský soud, podal dovolání.