Článek
„Poslanecká sněmovna vyzývá vládu, aby ve vhodném okamžiku přesunula ambasádu ČR do Jeruzaléma,“ stojí v usnesení, pro které v úterý hlasovalo všech 162 přihlášených poslanců.
Ti zároveň důrazně odsoudili agresi teroristického hnutí Hamás vůči státu Izrael. Také vyjádřili jednoznačnou podporu a solidaritu Izraeli a jeho obyvatelům a podpořili jejich právo na přijetí vojenských a jiných opatření k zajištění své bezpečnosti.
„Považuji za důležité, abychom se v tuto chvíli postavili za Izrael. Jsem za to rád, že se tak děje. Probíhá tam zápas o korunu lidství. Navrhované usnesení je vyjádření naší solidarity,“ uvedl na plénu místopředseda Sněmovny a předseda meziparlamentní skupiny ČR – Izrael Jan Bartošek (KDU-ČSL).
Podle něj „vhodný okamžik“ znamená, že by bylo téma „vhodné otevřít poté, co se situace uklidní.“ „Dobrý postup by byl, kdyby k přesunutí došlo v rámci více států Evropské unie,“ navrhl na tiskové konferenci.
Zákonodárci se už dopoledne shodli, že usnesení přijmou. Otázkou ale bylo, zda v něm bude zmíněn i přesun ambasády z Tel Avivu do Jeruzaléma.
Lipavský: Pro přesun nejsou splněné tři podmínky
To v úterý dopoledne odmítl Lipavský s tím, že pro přestěhování ambasády nejsou v tuto chvíli splněny tři základní podmínky. Podle něj by byl přesun českého zastoupení v rozporu s mezinárodním právem a rezolucemi Rady bezpečnosti OSN. Dále poukázal na to, že by takový krok nebyl v souladu s jednotným postojem Evropské unie.
V nynější bezpečnostně rozbouřené době navíc Lipavský nepovažuje za rozumné, aby na sebe Česko přitáhlo pozornost mezinárodního společenství razantním krokem v otázce izraelsko-palestinského konfliktu.
Stanovisko ministra respektuje i hnutí STAN. TOP 09 přesun „v principu podporuje“.
Naopak podle premiéra Petra Fialy (ODS) by byl přesun v současné době „žádoucí krok.“ Podobně mluví i KDU-ČSL, jehož předseda Marian Jurečka Novinkám řekl, že „bude rád, když změnu provedou, jakmile to bude možné“. Podporu má krok i u opozičních hnutí ANO a SPD.
Aby o přesunu ambasády poslanci v úterý hlouběji jednali, se snažil na plénu protlačit šéf hnutí ANO Andrej Babiš. Jím navržený bod ale podpořili pouze zástupci hnutí ANO, SPD a jeden člen hnutí STAN, a to Petr Gazdík. Bod tedy neprošel.