Článek
Důvodem mimořádných opatření je avizovaný odchod lékařů požadujících zvýšení platů. Na Vysočině podala výpověď více než polovina nemocničních lékařů.
"Budou přesně stanovena nemocniční pracoviště, která budou v provozu, stejně jako místa ambulantní péče," uvedl hejtman. Bude také nutné zajistit porodnickou péči v okolních nemocnicích, které však podle Běhounka mají rovněž omezené kapacity. "To samé se týká péče o dialyzované pacienty, buď zajištěním lékařů z jiných nemocnic, což je téměř nemožné, nebo dialyzováním pacientů na jiných pracovištích," dodal Běhounek.
O situaci bude kraj začátkem příštího týdne informovat vládu, zdravotní pojišťovny, praktické lékaře i ambulantní specialisty. V každé nemocnici bude zřízena tísňová linka. Nemocnice budou úzce spolupracovat se zdravotnickou záchrannou službou. "Izolované vyhlášení stavu nebezpečí v kraji Vysočina nepřichází v úvahu, je to celoplošná záležitost," řekl hejtman.
Běžné operace nebo porody nebudou schopny zvládnout.
Všechna specializovaná pracoviště ve fakultních nemocnicích jsou podle Běhounka ochotna poskytovat v případě potřeby nadále pacientům z Vysočiny péči v rozsahu jako dosud, to znamená řešit polytraumata nebo neurochirurgické výkony. "Běžné operace nebo porody nebudou schopny zvládnout," řekl hejtman.
Čtyři z pěti nemocnic v kraji nebudou v případě odchodu lékařů schopny zajistit akutní péči. Výjimkou je nemocnice v Pelhřimově. Ta však nebude schopná zajistit intenzivní péči stoprocentně pro celý kraj.
Podle ředitelů nemocnic v Jihlavě, Třebíči, Havlíčkově Brodě, Novém Městě na Moravě a Pelhřimově se počet výpovědí lékařů nezměnil. Celkem chce na Vysočině odejít 56 procent z 636 nemocničních lékařů. Nejvíc výpovědí podali lékaři v nemocnicích v Jihlavě a Novém Městě na Moravě. Ředitelé potvrdili, že pokud lékaři výpovědi stáhnou, přijmou všechny bez problémů zpět.