Článek
"Na dveřích každé zavřené ordinace bude cedulka, informující pacienty, kde je v případě akutní potřeby ošetří," řekl Právu v úterý Jan Jelínek, místopředseda Sdružení praktických lékařů. Dodal, že v některých ordinacích bude i zdravotní sestra, která bude pacienty směrovat do jiných ordinací.
Praktičtí lékaři zatím od Všeobecné zdravotní pojišťovny dostávají v průměru 36 Kč na každého pacienta, kterého mají v kartotéce. Tyto peníze dostanou vždy, tedy každý měsíc, i kdyby do ordinace nepřišel ani jeden pacient.
VZP jim nabídla za každého registrovaného pacienta 38 Kč, ale lékaři požadují 55. Na jaké hranici se pojišťovny s praktickými lékaři domluví, nechtěl Jelínek spekulovat, jasné to bude zřejmě ve středu nebo v pátek.
Podle některých lékařů by ale částka 42 až 45 Kč byla pro lékaře přijatelná. V době přerušení práce budou v regionech semináře lékařů, kde se bude hovořit nejen o stavu cenových jednání s pojišťovnami, ale i o tom, jak se připravit na reformní kroky, zejména vybírání 30korunového poplatku v ordinacích, který mají lidé platit od ledna příštího roku.
Svaz pacientů proti
Svaz pacientů označil stávku praktických lékařů za nepochopitelnou. "Doporučujeme pacientům, aby v uvedený den, tedy ve středu, šli raději rovnou do nemocniční ambulance," řekl Právu prezident Svazu pacientů Luboš Olejár. Zároveň svaz doporučil VZP zřídit ambulantní praxe vlastněné VZP.
Lékařská komora pro
Naopak stávku podporuje Česká lékařská komora. Domnívá se, že pojišťovny jsou na tom finančně dobře a neměly by hromadit peníze na účtech.
"Pokud zvýší příjmy praktických lékařů, například o 20 procent, zvýší se výdaje zdravotních pojišťoven o pouhé jedno procento," řekl Právu prezident komory Milan Kubek.
Ministerstvo zdravotnictví oznámilo, že do jednání lékařů s pojišťovnami o cenách péče vstupovat nebude. Přestože jednání mezi praktickými lékaři a zdravotními pojišťovnami ještě nejsou u konce, VZP už oznámila, že jen letos vyplatí praktickým lékařům o 220 miliónů korun víc.
"Tyto peníze jsou nad rámec oficiálních, vyhláškou daných plateb," řekla Právu mluvčí VZP Jana Víšková. Pokud praktičtí lékaři nedosáhnou svého, jsou připraveni ještě k razantnějším krokům, než je středeční zavření ordinací.