Článek
Karlovým mostem prošel průvod vedený svatým Martinem směrem z Malé Strany ke kostelu svatého Františka z Assisi na Křižovnickém náměstí. Obřad žehnání svatomartinského vína katolickým knězem doprovázela hudba z doby Karla IV.
„Je to připomenutí staré doby, vzpomínka na dávné časy. Lidé svatého Martina oslavují jako významnou změnu, která přichází s čerstvým sněhem,“ řekl o svém vnímání svátku Petr Latka, který v průvodu působil jako strážný svatého Martina. V průvodu nechyběly husy, husopasky, římští legionáři a kupodivu také kavalerie americké armády z 19. století.
Ukončení stavebních prací
Most byl ve čtvrtek také po třech letech oprav oficiálně předán k užívání a požehnali mu i přítomní duchovní. Dříve proti způsobu prací protestovali památkáři, městu jako investorovi vedle nekvalitní práce vytýkali, že stavebním úpravám nepředcházel podrobný stavebně historický průzkum, i to, že se některé kameny měly ztratit.
Čtěte také: |
---|
OBRAZEM: Kritizované opravy Karlova mostu už vyšetřuje policie |
UNESCO lituje, že opravy Karlova mostu proběhly necitlivě |
Plzeňští památkáři jako další nestranný subjekt za to Praze dali pokutu 3,25 miliónů korun. Praha nestrannost Plzně zpochybnila a proti verdiktu se odvolala. Odvolání se nyní řeší a nelze vyloučit, že se sankce mohou opakovat.
Bém: Z opravy mostu se stalo politikum
Bém tvrdí, že se z opravy mostu stal politický a ne věcný spor. „Za prvé rekonstrukce je dokončena v adekvátní kvalitě, za druhé most je stavebně technicky izolován. Mohu s klidným svědomím říci, že je zachráněn,“ uvedl Bém a připomněl, že rozhodl o tom, že se most bude rekonstruovat, aniž by se celý zavřel.
„Myslím si, že bylo správné rozhodnutí rekonstruovat most za provozu, byl stále otevřen návštěvníkům, ale přineslo to své negativum. Každý do toho vlastního stavebně technického a restaurátorského procesu začal mluvit. A samozřejmě Praha a její primátor si to odnesli na svých bedrech a odnesli jsme si toho hodně,“ poznamenal Bém.