Článek
Podle vlády a mnohých odborníků je očkování proti covidu víceméně jedinou účinnou cestou, jak se vrátit do normálního života. Aby se tak mohlo stát, musí se podle odhadů nechat proočkovat zhruba 60 procent populace a hlavně ta část obyvatel, kteří spadají do rizikových skupin, tedy senioři a chroničtí nemocní. Proto resort zdravotnictví tento týden rozjel informační kampaň, že očkování je ku prospěchu, nikoliv naopak.
Podle dezinformátorů vakcína zničila ženě nohu, přitom dostala placebo
„Je potřeba vysvětlovat, je potřeba informovat všechny,“ konstatoval Blatný s tím, že v mnoha rodinách bývá často jeden člen s dominantním postavením, který „dává zásadní impulz k rozhodování ostatních“.
Pokud se tak někdo z rodiny, „otec, někdy je to dědeček, maminka, babička, to je jedno”, rozhodne nechat naočkovat, existuje podle Blatného velká pravděpodobnost, že tak učiní i zbylí členové.
Ministr tak apeloval na lidi, aby o možnosti očkování v rodinách mluvili zejména se staršími členy domácnosti. V souvislosti s nadcházejícími Vánocemi také doporučil lidem, aby za seniorními členy rodiny chodili s respirátorem FFP2 a navíc jim pod stromeček nadělili balení těchto ochranných pomůcek.
Blatný: Podle průzkumu zájem o očkování je
Česká republika se dlouhodobě potýká s nízkým zájmem obyvatel o očkování. Například proti chřipce se doposud očkovalo jen několik procent lidí. Proto si ministerstvo nechalo zpracovat průzkum od agentury STEM na to, kolik lidí je ochotno se nechat očkovat proti covidu a kolik lidí by podpořilo plošné očkování či testování.
Vládní vánoční poradna: Pod stromeček respirátory a dluhopisy
„Dovolil bych si vyvrátit dezinformaci, že se nikdo nechce očkovat. Čtyřicet procent osob už nyní sděluje, že se očkovat chce. Dvacet ještě není rozhodnuto a více než 40 procent se očkovat nechce,” shrnul výsledky průzkumu Blatný. Pozitivní zprávou podle něj je hlavně to, že o očkování uvažuje padesát procent respondentů patřících do zranitelných skupin.
„Nejzajímavější je i to, že i ti, co se nechtějí očkovat, doporučují plošné očkování. Vidíte, jak nerovně sami k sobě přistupujeme,” podotkl Blatný. Podobná čísla přinesl průzkum i v otázce testování.
Vláda chce jít příkladem. Kteří ministři se nechají očkovat?
Ministr se taktéž na tiskové konferenci pokusil vyvrátit hojně sdílenou dezinformaci ohledně toho, že vakcína společnosti Pfizer (dodávky Česko očekává v lednu) mění DNA a způsobuje genetické vady. Podle Blatného je to lež.