Článek
Premiéři projednali možnosti posílené spolupráce jak v oblasti sousedských vztahů, tak v rámci podpory růstu a zaměstnanosti a další národní i evropské spolupráce.
Shodli se na potřebě posilovat povědomí občanů všech tří zemí o společných zájmech a konkrétními výsledky jim přibližovat projekt evropské integrace. Za tímto účelem předsedové vlád formou Slavkovské deklarace přijali závazek společné trojstranné spolupráce.
KOMENTÁŘ DNE:
Lyžařské Nagano - Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>
Součástí je plán stanovující oblasti spolupráce pro rok 2015. Tyto oblasti zahrnují problematiku dopravy, energetické bezpečnosti a infrastruktury, zaměstnanosti mladých, přeshraniční spolupráce, sociální dimenze evropské integrace a spolupráce se zeměmi v sousedství EU.
Setkání předcházel pietní akt
Předsedové vlád by se v tomto slavkovském formátu měli v budoucnu scházet jednou ročně. „Čechy, Rakušany a Slováky spojuje řada historických a mezilidských vazeb, které se v průběhu staletí vytvořily ve společném kulturním prostoru středoevropského regionu. Chtěli bychom proto také společně hledat odpovědi na některé výzvy, před kterými náš region stojí, i na praktické otázky sousedské spolupráce,“ řekl k slavkovskému setkání premiér Sobotka.
Příští jednání bude na počátku roku 2016 na Slovensku.
Premiéři jednali také o dopravní propojenosti či o otázkách lepšího propojení trhů s plynem v rámci Evropy v zájmu spotřebitelů i energetické bezpečnosti a také o problematice společných postupů při čerpání žádostí o evropské dotace.
Vlastnímu jednání na slavkovském zámku předcházel pietní akt na nedaleké Mohyle míru, která je památníkem nejkrvavější „klasické“ bitvy v novodobé historii. Pozůstatky bitvy u Slavkova či bitvy tří císařů, která se odehrála v roce 1805, se v okolí mohyly nacházejí dodnes.