Článek
Gross se z Francie vrátí ve středu večer, pak ho čeká zasedání vlády. Koaliční konzultace podle Orgoníkové začnou ve čtvrtek.
Gross tak reagoval na kroky, které podnikají lidovci k "navrácení důvěryhodnosti politické reprezentace". Jejich předseda Miroslav Kalousek chce podle podle zatím nepotvrzených informací ve čtvrtek vyzvat Grosse k rezignaci z premiérského křesla. Tuto informaci Práva z Kalouskova okolí lidovci zatím tají. V úterý zatím oficiálně vyzvali k čtvrtečnímu jednání šéfy vládních stran a posléze chtějí k diskusi přizvat i ODS. Setkání podle posledních informací ale Gross absolvovat nehodlá.
Lidovci předpokládají, že se vymění pouze premiér a že prezident Václav Klaus jmenuje nového podle návrhu soc. dem. Všichni ministři by podle tohoto plánu pokračovali ve funkcích na základě nového jmenování.
Vláda by musela požádat o důvěru Sněmovnu, a tu by pak mohla dostat. Tento postup byl údajně s Klausem již neformálně konzultován. Kalouskův scénář ale může narazit, neboť Gross nehodlá ustoupit nátlaku lidovců, kteří chtějí z celé situace podle něj vytlouci jen politický kapitál.
Premiér odstoupit nehodlá
Včerejší prohlášení předsednictva KDU-ČSL, které pověřilo Kalouska k rozhovorům s předsedy soc. dem., ODS a US-DEU "o aktivních krocích, které ochrání věrohodnost a dobré jméno České republiky", přišlo v době, kdy byl Gross na návštěvě Francie.
Premiér krok lidovců nepřímo přirovnal k podrazu někdejšímu "sarajevskému" atentátu na Václava Klause. Na otázku novinářů, zda hodlá odstoupit, Gross naznačil, že nikoliv: "Já si myslím, že na to už jsem odpověděl hodněkrát."
Kalousek včera Právu řekl, že lidovci nechtějí zůstat v pozici, že tady žádný problém vlastně neexistuje, že si ho vymysleli novináři. "Ten problém tady existuje a my se domníváme, že ho je třeba ukončit nějakými aktivními kroky," dodal.
Kalouskův postup Gross přirovnal k Sarajevu
Podle Kalouskova prvního zástupce v KDU-ČSL Jana Kasala existuje řešení, se kterým by Gross měl přijít sám. "Pokud se toho dočkáme, budou naše aktivity pokračovat ve volnějším tempu. Pokud Stanislav Gross s vlastním řešením nepřijde, tak to budeme my, kteří to řešení položí na stůl," řekl novinářům.
Gross novinářům v Paříži řekl, že lidovecký postup "není nic originálního, protože jsme podobnou situaci zažili v roce 1997. Akorát to možná symbolicky tentokrát není Balkán, ale něco, kam jsme se posunuli za těch sedm let, to je západní Evropa, v tomto případě Paříž. Já si myslím, že pokud někdo nechce být ve vládě, není zapotřebí nikoho k tomu nutit. Je to v tuto chvíli svobodná vůle každého." [celá zpráva]
Na otázku, zda kroky KDU-ČSL považuje za podraz, odpověděl: "Byl jsem včera celý den v Praze, nepochybně pokud by chtěl říci některé věci (Kalousek), tak mi to říci mohl, nevím, proč to musí činit v okamžiku, kdy je dlouhodobě plánovaná dvoudenní návštěva ve Francii. Já kvůli domácím politickým hádkám rozhodně nebudu ohrožovat pověst České republiky tím, že budu rušit své setkání s francouzským prezidentem a francouzským premiérem. Ta situace bude muset chviličku počkat."
Související články
Kalousek slova o "Sarajevu" odmítl s tím, že s Grossem ještě před tím mluvil, takže se nic neděje za premiérovými zády. Gross Kalouskův ranní telefonát potvrdil.