Článek
Vláda touto změnou reagovala na kritiku Evropského parlamentu i Evropské komise, že je premiér ve střetu zájmů kvůli dotacím pro holding Agrofert, který spadá do Babišova svěřenského fondu.
Babiš kvůli kritice už vloni v prosinci z jejího čela odstoupil a vládní rada ESIF je od té doby bez předsedy. Nově by jí měl vést někdo z ministrů. Podle Bartoše to ale nic neřeší. Zdůraznil, že rada ESIF je pouze poradním orgánem vlády a o dotacích stejně rozhodují ministři, kterým Babiš předsedá.
„Agrofert je sice uklizen v holdingu. Ale v roce 2018 ty dotace představovaly hodnotu dvě miliardy korun. Premiér je stále beneficientem a je stále ve střetu zájmů. Tato změna nic nevyřeší,“ prohlásil ve Sněmovně Bartoš.
Střet zájmů prověřují auditoři
Úkolem rady je posuzovat otázky spojené s evropskou politikou soudržnosti v ČR předtím, než jsou předloženy k projednání vládě. Jednání rady se mimo jiné zaměřuje na soulad evropských dotačních programů s dohodou, kterou ČR má s EU. Rada také navrhuje vládě opatření týkající se čerpání fondů EU.
Evropský parlament v půlce prosince loňského roku přijal rezoluci, v níž vyzval Evropskou komisi k přijetí kroků ve věci možného Babišova střetu zájmů. Babiš tvrdí, že není ve střetu zájmů, protože Agrofert, který dříve vlastnil, předloni kvůli českému zákonu o střetu zájmů vložil do svěřenského fondu a nemá na něj tak žádný přímý vliv. Případný střet zájmů prověřují auditoři Evropské komise.
Agrofert je jedničkou zemědělsko-potravinářského sektoru v ČR. Holding podle výročních zpráv získal předloni na zemědělských a dalších dotacích 1,95 miliardy korun, o rok dříve zhruba 1,5 miliardy Kč. Přislíbeny měl v daných letech dotace přibližně o sto milionů vyšší.